Feltárultak a részletek az ukrán és az amerikai békejavaslatokról! | Demokrata

A tárgyalások április 17-én Párizsban kezdődtek, ahol Donald Trump amerikai elnök megbízottja, Steve Witkoff ismertette az Egyesült Államok javaslatait. Egy héttel később, április 23-án Londonban ukrán és európai tisztviselők ellenjavaslatokat nyújtottak be, amelyeket már eljuttattak az amerikai félnek. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön kijelentette, hogy a londoni tárgyalások eredményeként született dokumentum már Trump asztalán van.

Steve Witkoff által javasolt terv Oroszország Krím feletti uralmának elismerését célozza meg, amely területet Moszkva 2014-ben foglalta el és annektálta. A terv külön figyelmet szentel Dél- és Kelet-Ukrajna azon részeinek is, amelyek jelenleg orosz katonai ellenőrzés alatt állnak, ezzel legitimálva Oroszország pozícióját ezeken a területeken. Ezzel szemben az ukrán és európai dokumentumok a területi viták részletes megvitatását a tűzszünet utánra halasztják, és kifejezetten elkerülik Oroszország fennhatóságának elismerését bármely ukrán terület felett.

Ukrajna hosszú távú biztonsága érdekében az Egyesült Államok egy "szilárd biztonsági garanciát" kínál Kijevnek, amelybe európai és más államok is bekapcsolódnak, azonban a részletek eddig nem kerültek nyilvánosságra. A javaslat értelmében Ukrajna nem szorgalmazná a NATO-tagság megszerzését. Ezzel szemben az ukrán-európai ellenjavaslat sokkal konkrétabb: nem szabna korlátokat az ukrán fegyveres erők létszámára, és lehetőséget biztosítana Ukrajna szövetségeseinek, hogy katonai egységeket telepítsenek az ország területére – ez a megfogalmazás valószínűleg heves reakciót váltana ki Moszkva részéről. Továbbá Kijev számára az Egyesült Államokkal tervezett, a NATO kölcsönös védelmi záradékához hasonló "ötödik cikkely-szerű" megállapodás is napirenden van.

A gazdasági intézkedések terén az Egyesült Államok javaslata szerint a Krím 2014-es annektálása óta Oroszország ellen bevezetett szankciók feloldására kerülne sor a béketárgyalások keretében. Ezzel szemben az ukrán-európai ellenjavaslat csak a "tartós béke" megvalósulása után lenne hajlandó a szankciók fokozatos enyhítésére, miközben fenntartaná annak lehetőségét, hogy a szankciókat újra bevezessék, amennyiben Oroszország megsértené a megállapodás feltételeit. Ezen felül a javaslat hangsúlyozza, hogy Ukrajna kárpótlást kell, hogy kapjon a háború következményeként keletkezett károkért, amelyet a más országokban zárolt orosz vagyontömegből lehetne finanszírozni. Az amerikai dokumentumban mindezek mellett Ukrajna pénzügyi kárpótlása csupán általános megfogalmazásban szerepel, konkrét forrásmegjelölés nélkül.

Related posts