Kőkori technológia a műtőasztalon: néha a természet tudása felülmúlja az emberi találékonyságot - Világgazdaság

Néha egy pattintott kődarab többet ér, mint a legmodernebb orvosi eszközök. Az obszidián élével ugyanis a rozsdamentes acélpengék versenybe se szállhatnak.
Az emberiség történetében rengeteg olyan dolog található, amelyet talán jobb lenne a feledés homályába hagyni, különösen az elavult technológiák terén. De mi a helyzet azzal, ha egy eszköz olyan hatékonyan működik, hogy az ősember kezéből az aztékok harci fegyverei mellett a legmodernebb kórházak sebészeinek eszköztárába kerül vissza? Ezt a különleges anyagot obszidiánnak hívják.
Volt már olyan erős fejfájásod, hogy legszívesebben lyukat fúrtál volna a fejedbe, hogy kiengedd a fájdalmat? Az újkőkorban a trepanációt - vagyis a koponyába fúrást - az epilepsziától a migrénig mindenre gyógymódnak tartották. Ez még egyfajta sürgősségi műtét is lehetett a harci sebek kezelésére.
Rengeteg olyan régi gyógymódról van tudomásunk, amelyek láttán csak elkerekedik a szemünk, és hitetlenkedve rázogatjuk a fejünket, hogy miként lehetett az őseink ennyire tájékozatlanok. Ugyanakkor ezekhez a módszerekhez olyan eszközöket alkalmaztak, amelyek a legmagasabb szintű sebészek számára is értékesek lehetnek.
Obszidián, a természet borotvapengéje
Az obszidián, vagy vulkáni üveg, sokszor finomabb vágóéllel rendelkezik, mint a legjobb acélszikék: a kőzet éle 30 angström - a centiméter százmilliomod részének megfelelő mértékegység - finomságú, amely vetekszik a gyémántéval.
Mivel a legtöbb háztartási borotvapenge vastagsága 300-600 angström között mozog, és az orvosi szikék is alig vékonyabbak, az emberi találékonyságnak a nanotechnológia világához kellene fordulnia, hogy olyan hihetetlenül éles eszközöket tudjon létrehozni, amelyek eddig elképzelhetetlenek voltak.
Ráadásul a fémpengék éle mikroszkopikus szinten valójában durva felülettel rendelkeznek, és roncsolni tudják a szöveteket, míg az obszidián kristálya finom és folyamatos pengét alkot, ha azt megfelelő módon állítják elő.
„Kérlek, formáld át a szöveget” – javasolta Dr. Lee Green, az Albertai Egyetem családorvosi tanszékének professzora a CNN-nek, aki rendszeresen alkalmaz obszidián szikéket a műtétei során. Ezek a pengék különösen alkalmasak azon páciensek számára, akik esetleg allergiásak a fém szerszámokra.