A megyei tanács költségvetésének jelentős százalékát beruházásokra szánja.

A múlt héten Arad Megye Tanácsa bemutatta az idei költségvetési tervezetét, amelyről csütörtökön sajtótájékoztatót tartott a tanács vezetősége.

A vezetőség tervei szerint a Megyei Tanács március 18-án fogja jóváhagyni a közintézmény idei költségvetését. Az előirányzott összeg - ahogyan tavaly is történt - a beruházások finanszírozásának 70%-át célozza meg, különös figyelmet fordítva a már elindított vagy folyamatban lévő projektekkel kapcsolatos kiadásokra. A költségvetés tervezetét a helyi lakosok március 12-ig véleményezhetik, és ezen időszak alatt lehetőségük van kiegészítő javaslatok benyújtására is.

A sajtótájékoztatón Iustin Cionca tanácselnök, valamint a két alelnök, Péró Tamás és Sergiu Bîlcea, továbbá Vasile Cătană, az USR helyi vezetője és Florin Galiș, az AUR helyi képviselője vettek részt. Kiemelték, hogy az idei költségvetés összértéke 945 millió lej, amelynek 70%-át beruházásokra fordítják, míg a fennmaradó összeg a működési költségek fedezésére szolgál. A kormányzati áfabevételek 38 millió lejjel csökkentek, azonban a tényleges csökkenés ennél alacsonyabb, mindössze 26 millió lej, mivel 12 millió lej olyan költségeket takar, amelyek nem egyházi személyek bérével kapcsolatosak, és már nem a megyei tanács feladata.

A költségvetés terén a tanácselnök hangsúlyozta, hogy a rendelkezésre álló európai források jelentős támogatást nyújtanak a beruházások megvalósításához.

"Ez az év valóban a megszorításokról szól, de csapatunk mindent megtesz azért, hogy ezt ellensúlyozzuk európai források bevonásával. Cionca kifejtette, hogy Arad Megye Tanácsa idén 166 millió lejes bevételre számít a folyamatban lévő projektek sikeres megvalósítása révén."

A tanácselnök hangsúlyozta, hogy 2016 óta a tanács sikeresen 40 projektet valósított meg, amelyek összesen 3 milliárd eurós támogatást nyertek különböző programokon keresztül, mint például a POR, Regio és Interreg. Emellett tavaly az intézmény jelentős, 12 millió lejes megtakarítást ért el a személyzeti és szolgáltatási kiadások optimalizálásával, ezzel csökkentve az arányt 12%-ról 8%-ra. Mivel a közműszolgáltatások költségei várhatóan emelkedni fognak a közeljövőben, a tanács arra kéri a tagokat, hogy törekedjenek kiadásaik minimálisra csökkentésére.

"A költségvetés nem csak egy számbeli érték, amit megítélünk. Ez az építőköve minden projektnek, közszolgáltatásnak és beruházásnak. Ezért meg kell bizonyosodnunk arról, hogy a rendelkezésre álló forrásokat helyesen, kiegyensúlyozottan és a lakosságra nézve hatékonyan használjuk fel" - mondta Péró Tamás.

A tanács hat különböző célcsoportot határozott meg, amelyekre forrásait összpontosítja. A közúti infrastruktúra fejlesztésére 5 millió lejt különítettek el, amelyből kiemelt prioritást élvez a megyei és kommunális utak korszerűsítése, valamint az Arad-Nagyvárad gyorsforgalmi út. Emellett fontos cél a közműhálózatok, például a víz- és gázszolgáltatás kiterjesztése, valamint a közegészségügy fejlődésének elősegítése, például a Szülészeti és Gyermekgyógyászati Komplexum létrehozásával. Az oktatási intézmények támogatása is kiemelt feladat, különös figyelmet fordítva a tanács hatáskörébe tartozó speciális képzést nyújtó iskolákra, valamint a megye területén működő intézményekre, ahol EU-s forrásokból beszerzett tanszereket, iskolabuszokat és bútorokat fognak biztosítani. Végül, a szociális igazgatóságok és a kulturális kezdeményezések támogatása is fontos szerepet kap a tervezett intézkedések között.

Sergiu Bîlcea tanácsos részletesen bemutatta a különböző szektorokhoz kapcsolódó pénzügyi elkülönítéseket. A megyei utak fejlesztésére körülbelül 401 millió lejt szántak, ebből mintegy 80 millió eurót új beruházásokra terveznek felhasználni. A közegészségügyi szektor 40 millió eurós támogatásban részesül, amelynek legfontosabb eleme az új szülészeti komplexum létrehozása. Az utak fejlesztésével kapcsolatban a tanács célja, hogy 2028-ra a megye minden területén biztosított legyen a megfelelő és biztonságos közlekedés. Jelenleg 14 munkaterületen folyik a munka, beleértve a már befejezett, de kifizetésre váró Csigérszőllős-Sikula utat is.

Az elmúlt évek során megkezdett Lippa-Sistaróc-Temes megye határán található Tőzmiske-Székesaranyág útszakasz munkálatai idén véglegesen befejeződnek. Ezt követően az építkezések új irányba fordulnak, hiszen a Nagypereg és Kispereg közötti úton, valamint a megye északi részén elhelyezkedő öt útszakasz (Tőzmiske, Apáti, Alsóbarakony, Seprős, Csermő, Bél, és Bihar megye határa) korszerűsítése kezdődik el. Ezen kívül támogatjuk a legrosszabb állapotban lévő Lippa-Temesújfalu, Szabadhely-Gyorok és Mocrea-Tornova útszakaszok felújítását is, mely utóbbi a Borosjenő-Kaszoja területén lévő utakat egészíti ki. A sikulai hídépítést és a Királyi út felújítását is támogatjuk, amelyek európai forrásokból valósulnak meg - nyilatkozta Bîlcea.

A sajtótájékoztató során elhangzott, hogy a tanács szándékában áll átvenni a Polivalenta sporttermet, a Delfinul uszodát és az Abel sportpályát. Ezen felül, amennyiben a tanács kérését elfogadják, a menyházai sportpálya is a birtokukba kerülne. Ez a pálya jelenleg zárva van, de a megnyitása jelentős előnyöket hozna a turisztikai fejlődés szempontjából.

A megyei költségvetés Magyarországon kulcsszerepet játszik a helyi közszolgáltatások finanszírozásában és a regionális fejlesztések elősegítésében. A megyei önkormányzatok számára biztosított források révén lehetőség nyílik a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére, az oktatási intézmények működtetésére és a szociális szolgáltatások bővítésére. A költségvetés tervezése során figyelembe kell venni a települések sajátos igényeit, valamint a helyi közösségek bevonásával biztosítani a fenntartható fejlődést. A gazdasági helyzet, a demográfiai változások és a környezetvédelmi szempontok mind-mind befolyásolják a megyei költségvetés alakulását, ezért fontos a jól átgondolt és átlátható gazdálkodás.

A költségvetéssel kapcsolatban Péró Tamás alelnököt a magyar vonatkozású települések beruházásainak finanszírozásáról kérdeztük:

A költségvetés első szakaszát a február 27-i gyűlésen hagytuk jóvá, ezzel támogatva a különböző községek beruházásainak megvalósulását. Ezek a projekteket az összértékük függvényében részben, vagy akár teljes mértékben mi finanszírozhatjuk. Minden közigazgatási egység részesült a támogatásból, így bátran állíthatjuk, hogy minden magyar közösséget érint valamilyen módon ez az intézkedés. A február 27-i ülésen emellett jóváhagytuk a megyei és községi úthálózat karbantartására és fejlesztésére szánt forrásokat, amelyek összértéke közel 20 millió lej volt. A fennmaradó, több mint 5 millió lejt 11 település községi útjainak karbantartására fordítottuk. A magyar vonatkozású beruházások közé tartozik, hogy Nagyperegen a DC 103-as út karbantartására 50 000 lejt, Nagyszintyén a DC 131-es út karbantartására 350 000 lejt, míg Nagyzerinden a DC 119-es út harmadik szakaszára 500 000 lejt biztosítottunk. A mai sajtótájékoztatón a megyei tanács költségvetéséről esett szó, amely magában foglalja azokat az intézményeket is, amelyek a tanács irányítása alatt működnek. Költségvetésünk az előző évihez képest nagyobb, köszönhetően az európai forrásoknak, azonban a kormány által biztosított működési támogatás csökkent, ami miatt mindenhol le kellett faragnunk a költségvetésből, hogy ne akadályozzuk az alárendelt intézmények működését. Bár minden intézmény szeretett volna bővített költségvetéssel indulni, a helyzet nem ezt hozta, így minden közintézmény a tavalyi költségvetéssel kezdi az évet, és csak júniusban számíthatnak kiegészítésre. Kulturális rendezvényeink támogatása továbbra is a Megyei Kulturális Központon keresztül valósul meg, különös figyelemmel a magyar közösséget érintő eseményekre. Ezek a támogatások nem csökkennek, sőt, nem lesznek kevesebbek, mint az előző évben. A 350-es törvény keretében pedig növelni tudtuk a civilszervezetek számára elérhető forrásokat, hogy könnyebben pályázhassanak ezekre. Az oktatási intézmények terén azonban a tanácsnak nincsen alárendelt magyar vonatkozású iskola.

A költségvetési tervben az előző évhez hasonlóan 1,2 millió lej van az összes egyház támogatására Arad megyeében, amelyekből a magyar történelmi egyházakat is támogatják. A letett pályázatok és dossziék alapján most is lehetőség van arra, hogy a tanács közvetlenül támogassa a felújításokat végző egyházakat. Idén, ahogy minden évben megyei tanácsosként is tettem, végigjártam azokat az egyházakat, amelyek támogatást kaptak a tanácstól. Idén Zágoni Szabó András kollégámmal beszéltük át az egyházi képviselőkkel, hogy milyen mértékű támogatást igényelnének. Ezeket az igényléseket nem lehet addig benyújtani, míg a költségvetést nem fogadják el. Erre március 18-án kerül sor, s ezt követően nyújthatják be az igényléseket. Vannak tervek a magyar közösségekben, és arra bíztatom az egyházak képviselőit, hogy a felújítások finanszírozásához éljenek minden kínálkozó lehetőséggel, hogy támogatást nyerjenek, nem csak a megyei tanácson keresztül, hanem a Kormányfőtitkárság alá tartozó Vallásügyi Államtitkárságnál, valamint kérést tegyenek le azokhoz a közigazgatási intézményekhez is, ahol az egyház működik és tervezik a felújításokat" - összegezte Péró Tamás.

Related posts