A világ vezetői riasztó jeleket adnak: ezzel csupán a diktátorok profitálnak!

Volker Türk, az ENSZ emberi jogi tanácsának ülésén Genfben, hangsúlyozta, hogy a jogsértések elleni küzdelem és a jogtalanul bebörtönzöttekért folytatott harc is súlyosan érinti a főbiztosság, valamint más, emberi jogokkal foglalkozó szervezetek költségvetésének csökkenését.

A főbiztos külön figyelmet szentelt a nők helyzetének kérdésére is,

amely, mint hangsúlyozta, a világ számos részén romlott, hozzátéve, hogy sok régióban a nőket más kisebbségekkel együtt bűnbaknak tették meg, olykor "előre megfontolt szándékkal". Felhívta továbbá a figyelmet a nők reproduktív jogainak csorbítására, példaként említve az Egyesült Államokat és Oroszországot, valamint említette Afganisztánt is, ahol a nők számára a kabuli tálib vezetés jelentősen megnehezítette az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést is.

Az LMBTQ-közösség tagjaira kitérve kiemelte, hogy a közösséghez tartozók sok helyen jogi akadályokkal szembesülnek, illetve gyűlöletbeszéd, olykor erőszak célpontjaivá is válnak.

Beszédében felhívta a figyelmet a rasszizmus veszélyére is, kiemelve, hogy "a gyarmatosítás rettenetes öröksége még ma is velünk van". Mint mondta: az afrikai származásúakat még mindig gyakrabban éri hatósági erőszak "az Egyesült Államokban, Brazíliában és más egyéb helyeken is".

A gázai háborúra kitérve

A főbiztos ismételten arra hívta fel a nemzetközi közösség figyelmét, hogy sürgős intézkedéseket kell hozni a Gázai övezetben kialakult egyre súlyosabb humanitárius válság kezelésére.

Fokozza a nyomást Izraelre és a Gázai övezetet irányító Hamász iszlamista terrorszervezetre, hogy "megálljt parancsoljanak ennek a elviselhetetlen szenvedésnek". Kiemelte, hogy a tartós béke kizárólag a kétállami megoldás révén valósulhat meg.

Ezen túlmenően kritizálta egyes izraeli hivatalnokok "riasztó és dehumanizáló" nyilatkozatait, valamint felszólalt a március óta tartó humanitárius blokád ellen az övezetben. Emellett a segélyosztások körüli erőszakcselekmények alapos kivizsgálását is követelte. A főbiztos különösen aggasztónak találta az Izrael és Irán között kirobbant feszültséget, és sürgette a helyzet azonnali enyhítését.

Emellett hangsúlyozta, hogy az ukrajnai konfliktus harmadik évében drámai mértékben emelkedett a civil áldozatok száma. Szudánra vonatkozóan pedig éles kritikát fogalmazott meg a szexuális erőszakcselekményekkel kapcsolatban, kiemelve, hogy sajnálatos módon ezeknek a borzalmaknak gyerekkorú áldozatai is vannak.

Bár konkrét országokat nem nevezett meg, beszédében hangsúlyozta a kereskedelmi háborúval kapcsolatos kihívásokat, amelyek különösen a fejlettebb országokat sújtják. Kiemelte, hogy ennek egyik következménye az élelmiszerárak emelkedése, ami komoly aggodalomra ad okot.

A megemelt vámköltségek következtében sok ember számára nehezen elérhetővé válhat az egészségügyi ellátás, az oktatás, sőt, a nemek közötti egyenlőség is veszélybe kerülhet. A negatív következmények leginkább a nőket sújtják, akikre így még nagyobb terhek hárulhatnak.

- Figyelmeztetett Volker Türk, aki osztrák származású és jogi végzettséggel rendelkezik.

Related posts