Közösen a közösség fejlődéséért | ma7.sk A közösség ereje abban rejlik, hogy együtt, egy irányba haladva valósíthatjuk meg céljainkat. Az összefogás és az együttműködés lehetőséget ad arra, hogy minden egyes tag hozzájáruljon a közös jövőhöz. Ma, amikor

Fülek, a közel tízezer fős lakosságával, nem csupán történelmi váráról híres, hanem arról is, hogy Szlovákia legnagyobb integrált roma közössége itt található. A népszámlálási statisztikák sokszor nem tükrözik a valós helyzetet, ezért a roma közösségek atlaszának adatai nyújtanak megbízhatóbb képet. Ezek alapján Füleken a lakosság körülbelül 35%-a roma származású, ami jelentős részesedést képvisel a település életében.

Agócs Attila polgármester úgy véli, hogy a 3500 fős roma közösség rendkívül sokszínű a társadalmi összetételét tekintve. A csoporton belül találhatóak jómódban élő egyének, például pedagógusok, zenészek, hivatásos katonák és ügyészek, míg mások a mélyszegénység nehézségeivel küzdenek.

A sokgyermekes családmodell a helyi közösségekben viszonylag elterjedt, és ez számos kihívást hoz magával. Az iskolakerülés komoly probléma, emellett a pénzügyi nehézségek, az élelmiszerhiány és a lakhatási gondok súlyosbítják a helyzetet, amelyek újabb társadalmi feszültségeket generálnak. Ennek érdekében a város egy széleskörű szociális munkás-hálózatot működtet. Ezen a téren saját forrásokból is foglalkoztatunk szakembereket, illetve részt veszünk a terepmunka programokban, és közösségi központokat üzemeltetünk. Továbbá, számos projektben együttműködünk különböző civil szervezetekkel és az állami szektorral is. Ezen tevékenységek mellett ingyenes jogsegélyszolgálatot kínálunk, amelynek központja Rimaszombatban található, de Füleken kéthetente jogi tanácsadást is biztosítunk. Az elmúlt évek során a többszörösen hátrányos helyzetű emberek számára különféle képzéseket indítottunk, hogy segíthessünk nekik a munkaerőpiacra való visszatérésben - mondja a polgármester.

A Füleki Központ 2015 áprilisában nyitotta meg kapuit, kezdetben a városi művelődési központ három helyiségében található. Az induláskor főként óvodáskorú és alapiskolás gyermekek számára szerveztek délutáni programokat, célul tűzve ki, hogy a roma fiatalok értékes és hasznos tevékenységekkel töltsék el a szabadidőjüket.

Az óvodai előkészítő keretében a legkisebbek az alapvető higiéniai szokásokat sajátították el. A szakkörök iránti érdeklődés kiemelkedő volt, hiszen több mint 170 fiatal csatlakozott hozzájuk. A kezdeti időszakban a tehetségkutató műsoroknak köszönhetően vált országosan ismertté a központ égisze alatt működő Universal Dance Group tánccsoport. Azóta azonban a közösségi központokkal szembeni elvárások jelentősen átalakultak.

Éppen a füleki közösségi központba érkezem a ruhabörzére. Az előtér zsúfolásig tele van emberekkel, akik izgatottan várják, hogy ingyenesen hozzáférhessenek a meleg ruhákhoz. Oláh Jolán, aki öt gyermek édesanyja, serényen válogat a ruhaneműk között, hogy mind a gyerekeinek, mind a beteg testvérének találjon megfelelő darabokat. Emellett cipőkhöz, ágyneműhöz és pokrócokhoz is sikerül hozzájutnia, ami hatalmas segítséget jelent számukra a hideg napokon.

- Valószínű, hogy karácsonyra is tartogatunk belőle ajándékokat. Ezzel a ruhára szánt költségeinket élelemre fordíthatjuk - osztja meg Jolán.

A tizenegy gyermekes Jónás Beáta sajnos nem tudott részt venni a börzén, így a közösségi központ munkatársai elhatározták, hogy házhoz viszik neki a gyermekruhákat. Én is csatlakozom hozzájuk. Amikor megérkezünk az elhagyatottnak tűnő házhoz, szembesülök azzal a szomorú ténnyel, hogy az épület ablakai hiányoznak, és a környezetét szemét borítja. Elgondolkodtató, hogy ilyen körülmények között is élnek emberek. Beátával a ház előtt állva beszélgetünk, és próbáljuk megérteni az ő világát.

- A gyerekek nap mint nap felkeresik a központot az iskola után, és rendkívül élvezik a programokat. Táncot tanulnak, kreatív rajzokat készítenek, és különféle játékokkal szórakoznak, miközben a felnőttek is foglalkoznak velük. Ha hivatalos papírok kitöltésére van szükségem, mindig készségesen segítenek, és nem utolsósorban hálás vagyok a ruhaadományokért is, amiket tőlük kapok - meséli Beáta.

Miután visszatértem a központba, Vass Erika szakmai menedzser elmondta, hogy minden hónapban megrendezik a ruhabörzét. Az ő szervezetüknek számos rendszeres támogatója van, akik különféle ruhákkal, cipőkkel, lakástextilekkel és egyéb szükséges holmikkal járulnak hozzá a munkájukhoz. Ekkor már a gyerekek is megérkeztek a délutáni programra. Néhányan éppen csocsóznak, mások a házi feladataikat írják, míg mások kreatívan karácsonyi díszek készítésébe kezdtek.

- Minden egyes nap kinyitunk egy új ablakot, és élvezzük a benne rejlő cukorkát - meséli Váradi Katalin, miközben büszkén mutatja be saját készítésű adventi naptárát. Hozzáteszi, hogy a Mikulásnak is készítenek egy szívmelengető rajzot, és az általuk elkészített díszekkel varázsolják ünnepivé a közösségi helyiséget.

- Van egy tánccsoportunk is, és már alig várjuk, hogy részt vegyünk a városi karácsonyi rendezvényen! - osztja meg lelkesen Kató.

Balog Nikolett közösségi munkás minden délután elkötelezett figyelemmel foglalkozik a gyerekekkel. A legkisebb csemete mindössze 4 éves, míg a legnagyobb már 15 éves, így Nikolett kreativitására van szükség, hogy minden korosztály számára izgalmas és változatos programokat találjon ki.

- Számos kreatív tevékenységet végzünk, például közösen főzünk, és együtt oldjuk meg a házi feladatokat. Azokkal a gyerekekkel, akiknek szükségük van rá, különféle plusz feladatokat dolgozunk fel, sportolunk, és figyelembe vesszük az igényeiket is. Olyan ez, mintha napköziben lennének. A középiskolások számára az érettségi és záróvizsga előkészítést is kínálunk, de ezt a lehetőséget kevesebben választják - meséli Niki.

A közösségi központ januárban indította el izgalmas új projektjét, amely a közösségi munka fontosságát helyezi a középpontba. Eddig 151 felnőtt és 38 gyermek csatlakozott, és a résztvevők száma folyamatosan emelkedik. Ők mindannyian hátrányos helyzetűek, akik különösen nagy szükséget éreznek a központ nyújtotta támogatásra és lehetőségekre.

A szociális biztosítóval való online kommunikáció egyre inkább elterjedt, azonban sok kliensünk számára a digitális világ kihívást jelent. Sokuknak nincs hozzáférése számítógéphez vagy internethez, ráadásul a szlovák nyelv ismeretének hiánya gyakran megnehezíti az ügyintézést. Hosszú távú célunk, hogy ügyfeleink önállóvá váljanak, és ne csak a mi segítségünkre támaszkodjanak, hanem maguk is képesek legyenek kitölteni a szükséges űrlapokat és megírni az életrajzukat. Az ehhez vezető út azonban nem egyszerű, tele van kihívásokkal - hangsúlyozza Vass Erika.

Ebben az évben eddig 230 esetben nyújtottak szociális tanácsadást az irodában, segítve ezzel a társadalomba való visszailleszkedés folyamatát. Emellett a terepen is sokan kérnek tanácsot a mindennapos gondok orvoslására. Hozzáteszi azt is, hogy többeknek sikerült kitörni a hátrányos helyzetből, de minden az egyénen múlik.

A "Közösen a közösségért" című projektünk során a terepmunkásokkal együttműködve valósítjuk meg céljainkat. Minden egyes projekt kezdetén részletesen felmérjük, hogy a közösségnek milyen igényei vannak. Tavaly egy kis kertet alakítottak ki, amelyet saját maguk ápolnak, míg idén raklapokból készítenek egy komposztálót. A fő célunk, hogy minden feladatot az adott közösség végezzen el, míg a központ csupán támogató szerepet vállal. Ehhez azonban fontos, hogy legyen egy megbízható vezető a csoportban, akire a többiek figyelnek és akire támaszkodhatnak. Reméljük, hogy a projekt végén a közösség képes lesz önállóan folytatni a munkát. Azonban a kapcsolatunkat nem szabad megszakítani; fontos, hogy fenntartsuk a kialakult bizalmat, a folyamatos érdeklődést, és azt a tudatot, hogy szükség esetén számíthatnak ránk - tette hozzá Vass Erika.

A Fülekhez közeli Ajnácskő községben, vadonatúj épületben, a kultúrházzal szemben kapott helyet a közösségi központ. Poprocký Ivántól, a falu polgármesterétől megtudom, hogy a roma közösségek atlasza szerint a mintegy 1139 lakosú község 30 százaléka roma.

- Az előző polgármesteri ciklus alatt, amikor még képviselői szerepem volt, hagytuk jóvá a közösségi központ létesítését. Úgy vélem, hogy az önkormányzat bölcs döntést hozott, hiszen egy évnyi működés után már világosan láthatóak az eredmények. Az itt dolgozó szakemberek jelentős tapasztalattal bírnak a szociális szolgáltatások terén, így már az első naptól kezdve szakszerűen látják el feladataikat. Hónapról hónapra egyre szélesebb spektrumú programokat valósítanak meg, amelyek nemcsak a roma közösség, hanem az egész faluközösség, sőt a kistérség lakóinak is hasznára válnak. Segítenek a közösségépítésben, a konfliktusok rendezésében, valamint a lakhatási és kulturális kérdések kezelésében, és a prevenciós tevékenységekben is aktívan részt vesznek - hangsúlyozza a polgármester. Hozzáteszi, hogy bár a projekt 2029-ben lezárul, ők továbbra is keresik a lehetőségeket a megkezdett munka folytatására.

A helyi központ vezetője Veronika Svetová a füleki közösségi központból jött át Ajnácskőre. Mondhatni, végigjárta a ranglétrát, ugyanis minden pozícióban dolgozott már, szakmai menedzser azonban még nem volt, így számára is akadtak kihívások az új munkahelyén.

Amikor megérkeztem, éppen egy tajti fiatalembernek nyújtott segítséget, aki a munkaügyi hivatalba kívánt bejelentkezni, de a papírmunkával egyedül nem boldogult. Miután befejezték a közös munkát, elkezdtünk beszélgetni. Veronika mesélt arról, hogy ők is ugyanabban a projektben vesznek részt, mint a fülekiek, és a tevékenységi területeik is hasonlóak. A központ dolgozóinak fő feladata a hivatalos ügyek intézése és a szociális tanácsadás, de a rászorulók kisebb problémáiban, például a csekkek kitöltésében is szívesen nyújtanak segítséget.

Mivel a településen korábban nem volt terepmunka, roma polgárőrség vagy közösségi központ, most mindent a kezdetekről kell felépítenünk. Szerencsére kiváló az együttműködés az önkormányzattal, a helyi óvodával, az alapiskolával és a nyugdíjas klubbal. Hamar rátaláltunk a közös hangra, és minden lehetséges módon támogatjuk, segítjük egymást.

Veronika Svetová elmondása szerint jelenleg 170 ügyfelük van, akik nemcsak Ajnácskőről, hanem a környező településekről is érkeznek. A faluban működő munkaügyi hivatal miatt sokan keresik fel őket, hogy segítséget kérjenek a hivatalos dokumentumok kitöltésében.

A központ csapatát három elkötelezett munkatárs alkotja. Veronika mellett a szintén füleki származású Botos Ingrid és az ajnácskői Hanyus Norbert járulnak hozzá a tevékenységekhez. Ezen kívül lelkes önkéntesek is támogatják őket, hogy minél hatékonyabban végezhessék feladataikat.

A munkaidőt rugalmasan kezelik, ugyanis a gyerekek gyakran napközi után érkeznek hozzájuk, hogy táncoljanak, főzőcskézzenek, kreatívan töltsék a szabadidőt. Így előfordul, hogy fél 4 helyett este 6 órakor fejezik be a munkát.

Tánccsoportunk már egy ideje aktívan működik, és büszkén mondhatjuk, hogy részt vettünk a nyugdíjasoknak rendezett ünnepségen is. Jelenleg az adventi kézműves vásárra készülünk, ahol sokféle ajándéktárgyat kínálunk. Az első nagyobb rendezvényünk a júniusi gyereknap volt, amely a kedvezőtlen időjárás ellenére is fantasztikusan sikerült. Augusztus végén pedig jótékonysági céllal megrendeztük a bográcsos ételek versenyét, ahol az összegyűjtött adományokat a helyi nyugdíjas otthonnak ajánlottuk fel, hogy defibrillátort vásárolhassanak belőle. Célunk, hogy a helyi közösség igényeire reagáljunk, ezért szeretnénk részt venni a Digitális Seniorok nevű projektben is. Ennek a kezdeményezésnek az a fő célja, hogy fejlessze a 65 év feletti és az egészségügyi szempontból hátrányos helyzetű emberek digitális készségeit. A képzések során nemcsak a tablet használatát tanulhatják meg, hanem alapvető médiatudatossági ismereteket is szerezhetnek, és hasznos tippeket kapnak az online csalások elkerüléséhez. Ezek a programok főként megyei városokban zajlanak, de az oktatók ígérték, hogy ha elegendő érdeklődő akad, akkor az ajnácskői központunkban is megtartják a tanfolyamokat - tájékoztatott Veronika.

A munkatársak a helyi igények figyelembevételével alakították ki idei projektjük helyszínét és témáját. A végső döntés értelmében a Gortva pusztán egy új pihenőhelyet alakítanak ki, amely hűsölőkkel, padokkal és információs táblákkal gazdagodik. Ezeken a táblákon a gyerekek lehetőséget kapnak arra, hogy lefotózzák vagy lerajzolják az ott fellelhető őshonos fákat és növényeket. Ezen a területen egykor egy gyönyörű park terült el, azonban mára kihasználatlanná vált. Hála a helyiek összefogásának, most új életet lehelnek ebbe a különleges helyszínbe.

Veronika így fogalmaz: „A Tauris céggel való együttműködés igazi sikertörténet számomra.”

A korábbi kapcsolataimat kihasználva felkerestem a húsfeldolgozó vállalatot. Havonta többször érkeznek tőlük fagyasztott élelmiszeradományok, amelyeket azonnal eljuttatunk a rászorulókhoz. Elsősorban a nagycsaládosok és a nyugdíjasok számára nyújtunk támogatást ezzel a kezdeményezéssel - emeli ki, majd mielőtt elbúcsúznánk, gyorsan körbevezet az épület különböző részein.

A földszinten található a tágas nagyterem, ahol a gyerekek számára szervezett foglalkozások zajlanak. Közvetlenül mellette egy intim, kisebb helyiség várja azokat, akik ruhaadományokat szeretnének elhelyezni. Szintén itt találhatók a mosdók, amelyek kényelmet biztosítanak a látogatók számára.

Az épület tervezésekor külön figyelmet fordítottak a mozgáskorlátozott egyének igényeire is. Az emeleti részen helyezkednek el az irodák, egy tágas tanácsterem, valamint egy modern, jól felszerelt konyha, amelyet a gyerekek is bátran használhatnak közös főzések során.

A közösségi központok munkatársai egyfajta szolgálatot teljesítenek, hisz évről évre egyre többen szorulnak segítségre. Áldozatos munkájukkal sok ember boldogulását segítik.

Related posts