Laczó Adrienn: Nem találok más szavakat, ez bizony zsarolás.

Független bírák még vannak, viszont a független igazságszolgáltatás egyre több hiányosságban szenved - jelentette ki a Népszavának adott videóinterjújában a Fővárosi Törvényszék távozó tanácsvezető büntetőbírója. Laczó Adrienn azt követően nyújtotta be lemondását, hogy az Országos Bírói Tanács (OBT) aláírt a kormánnyal egy olyan egyezséget, amely a bírók fizetésemelését különféle reformokhoz köti.
Ahogy kifejtette, az elmúlt évek során számos tényező járult hozzá ahhoz, hogy már nem képes bíróként tevékenykedni ebben a környezetben. Az első figyelmeztető jel a bírók 2012-ben életbe lépett kényszernyugdíjazása volt. Véleménye szerint ekkor nem figyeltek eléggé, mivel egy időben kellett volna fellépniük és tiltakozniuk. Ezt a passzivitást arra vezette vissza, hogy a bírák jellemzően nem szoktak kifejezni véleményt közéleti kérdésekben, csupán az ítéleteiken keresztül kommunikálnak. Laczó Adriennt meglepte, hogy az igazságszolgáltatásban eddig nem tapasztalt aktivitás mutatkozott meg a kialakult helyzetre reagálva.
Részlet a videóinterjúból:
A lemondott bírónő jelezte, a megállapodással az a legnagyobb probléma, hogy egyáltalán létrejött. Csak általános, vázlatos jellege van, nem egy konkrét jogszabálytervezetről van szó - ami ráadásul ebben a formájában végrehajthatatlan. Egészen nyilvánvaló, hogy ennek a megállapodásnak az egyik pillére a bérekkel kapcsolatos homályos ígéretek voltak. Ezekért cserébe pedig a másik oldalon, a kormány részéről egyfajta biankó hozzájárulást kértek a reformok végrehajtásához. - Ezt nem tudom más szóval illetni minthogy zsarolás - fogalmazott Laczó Adrienn. Kijelentette, nem gondolja, hogy egyes konkrét ügyekben veszélyben lenne a bírói függetlenség, konkrét politikai kérések pedig nem jellemzőek. Azonban a fejlemények tükrében egyes bírókban felmerülhet az érzés, hogy a rájuk nehezedő nyomás hatására olyan ítéleteket hozzanak, amelyeket szerintük a hatalom elvár tőlük.