Lengyel Bulcsú a történelem első magyar sportolója, aki bravúros módon teljesítette az antarktiszi jégkilométert.

Az úszó 17 perc alatt teljesítette a távot a mínusz 1 fokos vízben.

Első magyarként teljesítette az antarktiszi jégkilométert Lengyel Bulcsú, aki a tavalyi téli Balaton-átúszás leggyorsabb indulójaként vált ismertté - számol be róla a Telex. A férfi novemberben indult útnak a déli sarkkörön túlra, a 64,73 szélességi fok környékére, ahol a Rongé-sziget közelében a mínusz egyfokos vízben vágott neki a kihívásnak. Ezzel a bravúrral ő is csatlakozott azon 54 emberhez, akiknek eddig sikerült megvalósítani ezt a különleges teljesítményt.

Lengyel a lapnak megosztotta, hogy a Covid-járvány időszakában kezdett el mélyebben foglalkozni a műfajjal. Mivel akkoriban az uszodák zárva voltak, télen csupán az élővizek kínáltak lehetőséget az úszásra az érdeklődők számára.

"Megfelelő adaptáció nélkül ez nem megy. Én is folyamatosan készültem erre a teljesítményre. Aki hozzá akar szokni, annak azt javaslom, hogy ahogy vége a nyárnak, utána is hetente két-háromszor menjen bele hideg vízbe, és csinálja ezt folyamatosan télig. Nekem az a tapasztalatom, hogy ha két-három napnál több idő telik el, akkor újra sokkhatásként élem meg a hideget" - fogalmazott az úszó, hozzátéve, hogy ő általában 10-15 perceket úszik hideg vizekben, de ha közeledik egy verseny, meghosszabbítja ezt az időt.

Ahogyan ő fogalmazott, a jégúszás igazi csúcspontja az, amikor valaki a sarkkörön túli területen teljesít egy kilométert. Ez a bravúr kizárólag hitelesített körülmények között végrehajtható, de előbb át kell esni a Nemzetközi Jégúszó Szövetség (IISA) szigorú kiválasztási folyamatán. Az első lépés egy igazolt 1000 méteres jégúszás teljesítése, ezt követi egy interjú, amely során a szakmai stáb meggyőződik a jelölt felkészültségéről és alkalmasságáról.

Amikor beleveted magad a víz hűvös ölelésébe, a tested azonnal vészreakcióba lép, és megérzed, ahogy a levegő után kapkodsz. Ezt a természetes reakciót kell megtanulnod uralni. Azok, akik már régóta úsznak, körülbelül száz méter megtétele után képesek rendezni légzésüket. Az úszás középső szakaszában a test teljesen megnyugszik, és a helyzetet kontrolláltnak érzed. Az utolsó szakasz viszont már igazi lelki küzdelem: amikor a test lehűl, az úszás is lassulni kezd, ekkor a legnagyobb harc a fejben zajlik. Fontos, hogy értelmezd a tested által küldött jeleket, hiszen az úszónak óriási felelőssége van abban, hogy felismerje a vészjeleket. Volt példa arra is, hogy a célhoz közel a test már feladta a harcot, de az úszó mégis folytatta a távot; egy esetben az Antarktiszon 975 méternél kellett kihúzni a vízből egy kitartó sportolót – mesélte Lengyel, aki 17 perc alatt teljesítette az antarktiszi kilométerét.

Related posts