Leó pápa találkozott a COMECE elnökségével, hangsúlyozva, hogy az ukrajnai háború kapcsán elengedhetetlen az igazságos béke megteremtése. A Vatikáni Hírek beszámolója szerint a pápa arra figyelmeztetett, hogy a tartós megoldáshoz minden érintett fél elköt

Pénteken XIV. Leó pápa audiencián fogadta az Európai Unió Püspöki Konferenciái Bizottságának (COMECE) elnökségét. A találkozó középpontjában az ukrajnai konfliktus állt, amely kapcsán a püspökök hangsúlyozták, hogy "sürgősen szükség van egy igazságos békére". Emellett a megbeszélések során szó esett a migrációról, a fiatalok támogatásáról és a hit átadásáról, továbbá a mesterséges intelligencia kihívásairól is.

Roberto Paglialonga / Somogyi Viktória - Vatikán

A béke iránti aggodalom, különösen az ukrajnai konfliktus kapcsán, valamint a fegyverkezés újraéledésével kapcsolatos kérdések, mind-mind olyan témák, amelyekben a pápa kifejezte aggályait. Megfogalmazta, hogy a fegyverkezésre irányuló fokozott figyelem a legnagyobb szükségben lévők és a legsebezhetőbbek támogatásának kárára válhat. A béke kérdése elkerülhetetlenül az egyik központi téma volt, amelyet XIV. Leó pápa pénteken délelőtt az Európai Unió Püspöki Konferenciáinak Bizottsága (COMECE) elnökségének keretein belül kiemelt.

A péntek délelőtti audienciának különös jelentősége van számunkra, hiszen mindössze néhány nappal Leó pápa megválasztása után, és alig egy hónappal Ferenc pápa halála után valósult meg – emelte ki Crociata érsek. Az ágostonrendi pápa "elsősorban arra törekedett, hogy szabadon hallgasson meg minket, anélkül hogy a jelenlegi szakaszban konkrét iránymutatásokat adott volna. Nagy hangsúlyt fektetett Európára, mint a béke projektjeként született intézményre, és annak működésére." Jelenleg Európa "kényes helyzetekkel néz szembe, különösen az év elején hivatalba lépett új amerikai kormány és a közvélemény paradigmaváltása miatt, ami számos országban a populizmus aggasztó terjedését hozza magával, gyakran ütközve az Európai Unió alapvető értékeivel" – tette hozzá a COMECE elnöke.

Különösen mélyen megérintett minket, hogy XIV. Leó pápa mennyire hangsúlyozta az ukrán konfliktus gazdasági és társadalmi hatásait az emberek mindennapi életére. A védelmi és biztonsági rendszerek megerősítésére fordított pénzügyi források nem csökkenthetik a szenvedőknek nyújtott segélyeket vagy a nehézségekkel küzdők támogatását – fogalmazott Antoine Hérouard érsek, a COMECE alelnöke. Ezt a helyzetet jól példázza az energiaárak emelkedése. "Nem merültünk el a részletekben" – tette hozzá a francia érsek, "de mindannyian elgondolkodtunk azon, hogyan érhetnénk el minél gyorsabban egy igazságos békét. A béke és az igazságosság közötti egyensúly létfontosságú." A COMECE másik alelnöke, Rimantas Norvila litván püspök hangsúlyozta, hogy "bár konkrét megoldások még nem állnak rendelkezésre, minden európai országnak éreznie kell a felelősségét a háború mielőbbi leállítása érdekében."

A pápai audiencián a migráció témája is kiemelt szerepet kapott a megbeszélések során. Nuno Brás da Silva Martins, a COMECE egyik alelnöke és portugál püspök, a találkozót követő sajtótájékoztatón osztotta meg gondolatait ezzel kapcsolatban. Kiemelte, hogy "Európa számára elengedhetetlen, hogy befogadja a migránsokat, nem csupán a demográfiai csökkenés ellenállásaként, hanem mint egy alapvető felelősséget is." Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy "nyilvánvalóan van egyfajta nehézség az újonnan érkezők integrálásában." E probléma "a méltóság tiszteletben tartásának kérdését" vetíti előre, és egyben érinti "Európa keresztény hagyományainak megőrzését" is.

A pápa határozottan hangsúlyozta a fiatalok kísérésének fontosságát, valamint a hit átadását a családokon belül. Ezt a nézetet Crociata és Hérouard érsek is megerősítette. Czesław Kozon, Koppenhága püspöke, aki a skandináv püspöki konferenciák képviselője és a COMECE alelnöke, felhívta a figyelmet arra a növekvő jelenségre, amely szerint több országban, például Belgiumban és Hollandiában egyre gyakoribbá válik a keresztelési anyakönyvekből való törlés iránti igény. Az ilyen lépéseket sokszor azzal indokolják, hogy a gyermekek szüleiket azzal vádolják, hogy rájuk erőltették a hit választását. Emellett felmerül a kérdés, hogy az állami beavatkozás az egyház életébe és struktúráiba hogyan veszélyezteti a vallásszabadságot. Kiemelendő a szülők joga és kötelezettsége is gyermekeik nevelésében. A jövőbeni forgatókönyv szerint akár az Emberi Jogok Európai Bírósága is foglalkozhat ezzel a kérdéssel, mivel azok, akik – gyakran ideológiai megfontolásokból – akarják eltüntetni a regisztrációjukat, a személyes adatok kezelésére vonatkozó európai jogszabályokra is hivatkoznak. Manuel Barrios Prieto atya, a COMECE főtitkára hangsúlyozta, hogy ha ahelyett, hogy csupán a katolikus egyházhoz való tartozás elvetését („kikeresztelkedett”) jelölnénk, inkább a keresztelési anyakönyv tényleges törlésére törekednénk, az a vallásszabadság elleni támadást jelentene, és aláásná az egyház autonómiájának tiszteletét.

Végül a pápa nagy figyelmet szentelt a mesterséges intelligenciának, "egy olyan témának, amely magában foglalja a dezinformációt; a személy méltóságának, magánéletének, identitásának és szabadságának tiszteletben tartását; és amelynek következményei vannak a munka szintjén is" - mondta Crociata érsek, a COMECE elnöke.

Related posts