Álnéven távmunkát végezve gyűjtöttek pénzeszközöket a rezsim számára észak-koreai informatikai szakemberek.

A kommunista kormányzat több ezer dolgozót engedett szabadon az amerikai munkaerőpiacon, akik összesen 88 millió dollárt gyűjtöttek össze a rezsim támogatására.

Az Egyesült Államok Szövetségi Nyomozó Irodája (FBI) 14 észak-koreai állampolgárt vádolt meg azzal, hogy működtettek egy olyan hálózatot, amelyben észak-koreai informatikai szakemberek álnéven létesítettek szerződéseket amerikai cégekkel. A távmunkáért kapott jövedelmüket pedig a rezsimhez juttatták vissza – számolt be erről az AP hírügynökség. Az FBI szerint több ezer ember dolgozott ilyen módon, mit sem sejtve az amerikai vállalatok, összesen körülbelül 88 millió dollárt, azaz több mint 34 milliárd forintot generálva az észak-koreai kommunista vezetés számára.

A távmunkások nem csupán a fizetésüket csenték el, hanem érzékeny adatokat is loptak a cégektől, amelyeket aztán zsarolás céljából hoztak nyilvánosságra. A nyomozók állítása szerint a megkárosított vállalatok mellett mások is szenvedtek a hálózat tevékenységei miatt, hiszen a munkák megszerzéséhez felhasználták az érintettek személyes adatait, akik így szintén áldozatokká váltak.

A vádlottak többsége valószínűleg Észak-Koreában tartózkodik, ami jelentősen csökkenti annak valószínűségét, hogy amerikai bíróság előtt feleljenek tetteikért. Az FBI ennek ellenére 5 millió dolláros jutalmat tűzött ki azok számára, akik információval szolgálnak a feltételezett bűnszervezet vezetőinek nyomozásához.

A szövetségi nyomozók megállapítása szerint a hálózat működése a következőképpen zajlott: Észak-Korea több ezer informatikai szakembert engedett szabadjára az amerikai munkaerőpiacon. Ezek a munkavállalók vagy ellopott személyazonosságokat használtak, vagy amerikai kollégák segítségét kérték, hogy az otthoni kapcsolataikon keresztül pályázzanak meg állásokat. Esetenként előfordult, hogy észak-koreaiak amerikaiakat kértek fel arra, hogy videóinterjúkon képviseljék őket. Az FBI szerint ez a gyakorlat komoly következményekkel járhat, mivel az észak-koreaiak segítő amerikai állampolgárait is felelősségre vonhatják.

"Ez csak a jéghegy csúcsa" - nyilatkozta Ashley T. Johnson FBI-ügynök. "Ha a céged vett fel kizárólag távmunkában dolgozó IT-munkásokat, egészen valószínű, hogy szerződtetek vagy legalább interjúztatok az észak-koreai kormánynak dolgozó észak-koreai állampolgárokkal" - mondta a nyomozó.

Related posts