A norvég csapat magabiztos teljesítménnyel hódította meg az Európa-bajnoki címet, míg Klujber Katrin a gólkirályi trófeát is elnyerte.

A Ferencváros kiemelkedő játékosa, Farkas Ágnes, a labdarúgó Európa-bajnokságok történetében a negyedik magyar gólkirályi címet érdemelte ki. Ő 1994-ben és 2002-ben is a legjobb gólszerző volt, míg Radulovics Bojana 2004-ben állt a dobogó legmagasabb fokán.

A norvég csapat a magyar válogatott legyőzésével, 30-22-es eredménnyel biztosította helyét a döntőben. Ez a mérkőzés emlékeztetett a két évvel ezelőtti norvég-dán összecsapásra, ahol a norvégok 27-25-re diadalmaskodtak, ezzel elhódítva a tornát.

Ezúttal a mérkőzés kezdete a védekezésről szólt, több mint négy perc telt el, mire a bécsi Stadthalle közönsége végre gólt ünnepelhetett. Az elején a dán csapat, amely olimpiai és világbajnoki bronzérmet szerzett, dominált, és hamar kétgólos előnybe került. A torna legjobb kapusának választott Anna Kristensen négy bravúros védése révén tartotta magát a dán védelem. A nyolcadik perc végén azonban a norvégok is megkezdték a támadásaikat, és végre megszerezték első találatukat. A címvédő ezután 5-5-nél utolérte riválisát. Innentől kezdve hol az egyik, hol a másik csapat szerzett gólt, és a szünetre a norvégok egygólos előnnyel vonulhattak az öltözőkbe.

A második játékrész elején már a norvég csapat játszott fölényben, tíz perc elteltével már 20-14-re vezetett, így gyakorlatilag eldöntötte az aranyérem sorsát. A dánok mindent megpróbáltak, felállást is váltottak és támadásban hét a hat ellen próbálkoztak, de hátrányuk folyamatosan nőtt. Norvégia sikeréhez a második félidő nagy részében nem férhetett kétség, így a párizsi olimpia után az Európa-bajnokságon is diadalmaskodott, története tizedik Eb-sikerét aratta.

Ezzel a találkozóval búcsúzott a norvég női kézilabda válogatott szövetségi kapitányi posztjától Thorir Hergeirsson, aki 2009 óta vezette a csapatot. Az ő irányítása alatt a válogatott 20 világversenyből 17-et sikerült éremmel zárnia, ami nemcsak a sportág történetében kiemelkedő teljesítmény, hanem a norvég kézilabda hírnevének is jelentős növelését eredményezte.

A versenysport világában a statisztikák mindig lenyűgözőek, hiszen a sikerek mögött kemény munka és elhivatottság áll. Az olimpián az együttes két arany- és két bronzérmet szerzett, míg a világbajnokságon három arany-, két ezüst- és egy bronzérem fémjelezte teljesítményét. Az Európa-bajnokság során pedig hat arany- és egy ezüstérmet nyertek, ami igazán figyelemre méltó eredmény. A norvég csapatban a Bajnokok Ligája címvédő Győri Audi ETO játékosai is képviseltették magukat: Emilie Hovden összesen hat gólt szerzett, Kari Brattset négy találattal járult hozzá a csapat sikeréhez, míg Kristine Breistöl nem tudott betalálni. A korábbi győri kapus, Katrine Lunde ezúttal csak egy lövéssel találkozott, amit sajnos nem tudott hárítani, míg a szintén ex-győri Silje Solberg remek teljesítménnyel, 12 dán kísérletből hatot blokkolt. A mérkőzés legjobbjának választott Henny Reistad nyolc góljával a találkozó legeredményesebb játékosa lett, bizonyítva ezzel tehetségét és a csapat erejét. Az ilyen teljesítmények teszik igazán különlegessé a sport világát.

A Győr dán hálóőre, Sandra Toft kapujára mindössze egyetlen lövés érkezett, ám azt nem tudta hárítani. Klubtársa és honfitársa, Kristina Jörgensen két próbálkozásából egyet sem tudott gólra váltani. Kristensen összesen kilenc védést mutatott be, így őt választották a torna legjobbjának (MVP).

Related posts