Mágneses bombák robbannak a napfolton, miközben az egyre közeledik a Föld felé, mintha egy titkos táncot járnának az univerzumban.

Az Ellerman-bombák lenyűgöző, de pillanatnyi robbanások, amelyek a Nap felszínén zajlanak, és jelenleg egy aktív napfolt számos ilyen jelenséget generál. Egy tehetséges asztrofotós sikeresen megörökítette ezt a látványos eseményt, bemutatva a csillagászati szépséget és dinamizmust.

Az úgynevezett Ellerman-bombák felfedezése Ferdinand Ellerman amerikai csillagász nevéhez fűződik, aki először 1917-ben készített részletes leírást róluk. Az általa végzett megfigyelések a Wilson-hegyi Obszervatóriumban (MWO) zajlottak, ahol sikerült alaposan feltérképeznie ezt a különös jelenséget. Ellerman akkoriban hidrogénbombának nevezte ezeket a hirtelen felfényléseket, mivel csupán a hidrogén színképvonalában, különösen a hidrogén-alfa fényben voltak észlelhetők. Azóta a csillagászok is a megfelelő H-alpha szűrők alkalmazásának segítségével tudják rögzíteni e különleges szoláris detonációkat.

Az Ellerman-bombák viszonylag rövid életciklussal rendelkeznek, általában csupán néhány percig tartanak fenn létezésüket.

Ellentétes polaritású, a fotoszféra alatt lévő mágneses erővonalak metszésekor jönnek létre, avagy egyező kiindulású, hasonló irányba tartó, de nagyságában jóval különböző erővonalak mentén. Minden esetben a fotoszféra felett, a kromoszféra adott magasságában jönnek létre, ezáltal lehet őket elkülöníteni az egész réteget 'átszelő' apró flerektől." - magyarázza a jelenséget Hannák Judit a Meteor magazinban.

A mágneses átkötődés, avagy rekonnekció során kialakuló kitörések olyan erejűek, mintha több százezer második világháborús bomba robbana fel egyszerre - írja a Spaceweather.com, de rövid életűek, és a jóval nagyobb szoláris flerekhez viszonyítva apró robbanásoknak tűnnek csak. A mágneses erővonalak mozgása és terület fokozódó aktivitása arra utal azonban, hogy az adott régióban még több fellángolásra lehet számítani az elkövetkező időkben. A 4136-os napfolt területén megjelenő Ellerman-bombákat egy francia asztrofotós, Philippe Tosi fényképezte le július 10-én, a képen pedig jól kivehetőek a fényes kis robbanások a mellettük lévő, nagy kiterjedésű, sötét napfolt szomszédságában.

A napfoltok világa mindig is lenyűgözte a csillagászokat, és most különösen izgalmas pillanatok elé nézünk. Jelenleg a 4136-os napfolt irányt vált, és lassan a Föld felé fordul, így a bolygónkra gyakorolt hatása egyre jelentősebbé válhat. Noha eddig nem mutatott kiemelkedően erős kitöréseket, az M-osztályú események is elegendőek lehetnek ahhoz, hogy kisebb mágneses viharokat és áramkimaradásokat idézzenek elő. A Nap éppen egy különösen aktív időszakban van, hiszen nemrégiben elérte a jelenlegi 11 éves ciklusának csúcsát, ami a csillag fokozott aktivitásával jár. A ciklus csúcsán a pólusváltás is bekövetkezik, ami újabb lendületet ad a napfelszín eseményeinek. Ez a periódus tele van izgalmas jelenségekkel, például a rendszeresen fellángoló flerekkel és más intenzív aktivitásokkal, amelyek lenyűgözően formálják a Nap körüli űr környezetét. Érdemes figyelemmel kísérni a folyamatokat, hiszen a napfoltok viselkedése közvetlen hatással lehet a technológiai infrastruktúránkra is.

Természetesen! Itt van egy egyedibb változat: (Űrkutatás.com, Kép: Philippe Tosi)

Related posts