Magyarország és Jordánia gazdasági kapcsolatai tovább mélyülnek, hiszen mindkét ország elkötelezett amellett, hogy közös projekteket és lehetőségeket valósítson meg. A két ország közötti együttműködés újabb lépései várhatóan hozzájárulnak a kölcsönös fejl

A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb tájékoztatása alapján a tárcavezető, Ajmán Szafadi jordán kollégájával közösen tartott sajtóértekezletén bejelentette, hogy sikeresen lezajlott a magyar-jordán gazdasági vegyes bizottság ülése. Ezzel összefüggésben kiemelte, hogy 2010 óta a két ország közötti kereskedelmi forgalom megduplázódott.
"A mai napon megerősítettük elkötelezettségünket a gazdasági együttműködés további elősegítése mellett, amelynek keretében megvitattuk azokat a lépéseket, amelyek révén a magyar egészségügyi technológiák és orvosi eszközök jelentősebb mértékben járulhatnak hozzá a jordániai egészségügyi ellátórendszer színvonalának javításához" - közölte.
"Jelenleg egy olyan megállapodás kidolgozásán dolgozunk, amely lehetőséget teremt arra, hogy élelmiszeripari kereskedelmünk bővülhessen. Mi, mint nukleáris energiát alkalmazó ország, és Jordánia, amely szintén elkötelezett a nukleáris energia békés célú felhasználása mellett, közösen komoly technológiai, oktatási és képzési együttműködésekre nyithatunk utat ezen a területen."
Kiemelte, hogy napjainkban a világ rendkívül komoly biztonsági fenyegetésekkel küzd, amelyek Közép-Európát és a Közel-Keletet is sújtják. Rámutatott, hogy Magyarország és Jordánia közvetlen környezetében háborús konfliktusok zajlanak, ezért mindkét ország a béke védelmezőjeként lép fel, és folyamatosan hangsúlyozza a békés megoldások melletti elkötelezettségét a nemzetközi színtéren.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a két régió biztonsága szoros kölcsönhatásban áll egymással, így hazánk számára elengedhetetlen, hogy a Közel-Keleten stabilitás és béke uralkodjon. Célunk elkerülni a háborús konfliktusok további szélesedését, hiszen ez közvetlen hatással van a térség és a világ biztonságára is.
"Ezért különösen értékeljük Jordánia elkötelezett törekvéseit a béke megteremtésére és a feszültségek mérséklésére. Nagyra tartjuk Jordánia határozott fellépését a szélsőséges nézetek ellen" - hangsúlyozta.
Ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy a terrorfenyegetettség globális növekedése különösen fontos kérdés Európa biztonsága szempontjából.
Kiemelte, hogy elengedhetetlen a garancia arra, hogy a Közel-Keletet korábban sújtó "ördögi, brutális terrortámadások" ne ismétlődjenek meg, és hogy minden egyén békében és biztonságban élhessen.
Illetve ezután kitért az Európát érintő migrációs krízisre is, és ezzel összefüggésben is méltatta Jordánia erőfeszítéseit a bevándorlóáradat megfékezése terén azáltal, hogy az ország több milliónyi menekültet tart a saját területén.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a magyar kormány elkötelezett minden olyan nemzetközi kezdeményezés mellett, amely Jordánia támogatását erősíti. "Tisztában vagyunk vele, hogy Jordánia felelősségteljes politikája nélkül Európát migránsok milliói árasztanák el, és egy újabb tömeges migrációs hullámot már képtelen lenne kezelni a kontinens" - figyelmeztetett.
Ezért vállalta, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy az Európai Unió és Jordánia közötti stratégiai partnerség minél gyorsabban és mélyrehatóbban megvalósuljon. Emellett hangsúlyozta, hogy az ország biztonsági erői számára szükséges támogatást az Európai Békekeret keretein belül is biztosítani kell. Ezen kívül emlékeztetett arra, hogy Magyarország a NATO keretein belül is ajánlott fel forrásokat e célkitűzés érdekében.
Köszöntötte, hogy Jordánia nem csupán szavakban hangoztatja a különböző vallási közösségek békés együttélésének fontosságát, hanem ezt tettekkel is alátámasztja. Ezt bizonyítja, hogy a nemzeti zászlót mindenütt félárbócra eresztették Ferenc pápa elhunytának tiszteletére.
Valamint megjegyezte, hogy Magyarország az elmúlt évek folyamán tizenhárom humanitárius egyházi fejlesztési programot támogatott Jordániában több mint egymilliárd forint értékben, és részt vett több templom felújításában is.
Végezetül pedig tudatta, hogy évente négyszáz jordániai hallgató tanulhat ösztöndíjjal magyarországi egyetemeken, és a programnak köszönhetően jelenleg több mint ezer hallgató tanul hazánkban.