Már régóta tudjuk, hogy mikor várható a következő jégkorszak érkezése.

Egy nemrégiben, csütörtökön (2. 27.) publikált kutatás szerint a jégkorszakokat a Föld Nap körüli keringésének apró ingadozásai idézik elő. A tanulmány rámutatott arra is, hogy a következő jégkorszak körülbelül 11 ezer év múlva következett volna be, ha nem lett volna közbejövő az emberi tevékenység következtében fellépő globális felmelegedés. Ezt a hírt a Hirado.hu számolt be.
Egy nemzetközi kutatócsoport újraértékelte a Föld éghajlatának az elmúlt egymillió évben bekövetkezett változásait, összevetve azokat a bolygó Nap körüli keringésével. A kutatás során három lényeges paramétert vizsgáltak: a Föld tengelyének dőlésszögét, a bolygó hullámmozgását, valamint az enyhén elliptikus pályát, amelyek mind hozzájárulnak a klímaváltozások megértéséhez. Az eredményekről a Hirado.hu számolt be az MTI tájékoztatása nyomán.
"Az utolsó 900 ezer év jégkorszakainak és felmelegedési időszakainak időzítését a paraméterek elemzésével sikerült alátámasztanunk" - nyilatkozta Stephen Barker, a Cardiffi Egyetem professzora, a paleoklimatológia neves szakértője és a kutatócsoport vezetője az AFP francia hírügynökségnek.
A Föld történetében hosszú idő óta váltakoznak a jégkorszakok és a melegebb periódusok. A legutóbbi jégkorszak körülbelül 11.700 évvel ezelőtt zárult le, és ez a változás jelentős hatással volt a bolygónk ökoszisztémájára és az emberi civilizáció fejlődésére.
A hőmérséklet és a Föld keringése közötti összefüggés ismerete nem új. A tudósok már korábban is úgy gondolták, hogy a Föld éghajlata pályájának függvényében változik, mert az ciklikusan változtatja a bolygót érő napfény mennyiségét. De most először sikerült minden időpontra vonatkozóan együtt vizsgálni ezt a három paramétert, és kiszámítani, hogy miért akkor következett be egy jégkorszak, amikor megtörtént - magyarázza Barker.
Ez az elemzés megerősíti, hogy az éghajlati ciklusok "jórészt kiszámíthatók voltak, nem véletlenszerűen vagy rendszertelenül történtek" - hangsúlyozza Lorraine Lisiecki, a tanulmány társszerzője, a kaliforniai Santa Barbara Egyetem professzora.
A Science című neves tudományos folyóiratban publikált kutatás eredményeképpen a tudósok képesek voltak meghatározni, hogy mikor következett volna be a következő jégkorszak, ha az emberi tevékenység által előidézett globális felmelegedés nem húzta volna keresztül ezeket a természetes ciklusokat.
Ha nem következett volna be az ipari forradalom, és ha az üvegházhatású gázok tömeges kibocsátása nem kezdődött volna el, akkor Barker szerint "a következő 11 000 év során egy újabb jégkorszak vette volna kezdetét."