Az új Gödöllői városháza befejezése, amely már öt éve húzódik, várhatóan másfél milliárd forintba fog kerülni.

Öt éve húzódik a gödöllői új városháza kialakítása. Miután a régi városházát egy meghiúsult felújítási kísérlet után elbontották, a város új polgármesteri hivatal kialakítása mellett döntött, csakhogy a beruházást számos nehézség akadályozza. Eddig három kivitelező bicskája tört bele.

Másfél milliárd forintot terveztek Gödöllőn az idei költségvetésbe a városházának kijelölt épület felújítására. A költségvetést csütörtökön fogadta el a képviselő-testület. Amint a Gödöllői Hírek című helyi lap megírta, a fejlesztési forrásoknak így több mint 40 százalékát viheti el a régóta húzódó városháza projekt.

Gémesi György polgármester a legutóbbi testületi ülésen részletes tájékoztatást nyújtott a leendő városháza felújításának bonyolult és eseménydús történetéről, valamint az aktuális helyzetről. Az előterjesztésben kiemelte, hogy a felújítás szükségessége mögött több tényező is áll, különösen az a tény, hogy az elmúlt évek során számos félrevezető és valótlan információ látott napvilágot a beruházással kapcsolatban. Gémesi hangsúlyozta, hogy a projekt most újabb mérföldkőhöz érkezett, ezért fontosnak tartotta, hogy a képviselő-testület előtt összefoglalja az eddig történt eseményeket és fejleményeket – derül ki a tájékoztatóból.

A gödöllői Szabadság tér közepén található épület, mely a régi polgármesteri hivatal lebontásával egy időben kapta meg új funkcióját, a helyiek körében gyakran "főtéri torzó" néven ismert. Az épület körüli diskurzusokban sokan kifejezik érzéseiket a formálódó városi tájékról és a terület jövőjéről.

A felújítást 2020-ban kezdték el, ám a kivitelező Generalbau Center Kft. két évvel később, 2022 januárjában, egy nappal a kivitelezés határideje előtt határidő-módosítást kért, majd májusban a módosított határidő lejárta előtt újabb határidő-módosításra került sor. A határidőt ezúttal 2022 augusztusára módosították, ám a feladatot - a koronavírus-járvány évében - ekkora sem sikerült teljesíteni, sőt, a vállalkozói díj 1,1 milliárd forintról 1,4 milliárdra ugrott. A különbség Gémesi szerint többletberuházás fedezete volt. A szerződésmódosítások ellenére azonban a kivitelezési munkák tovább sem haladtak az elvárt ütemben. Mivel a munkálatok a "vállalkozó érdekkörébe tartozó okok" miatt meghiúsult, a szerződést 2023 februárjában felbontották. A cég közben felszámolás alá is került, a városnak pedig több mint félmilliárd forint követelése keletkezett.

A Szabadság téri épület felújítására és átalakítására ezután sorban még további két közbeszerzést írtak ki, és szerződéseket is kötöttek, csakhogy az újabb kivitelezők továbbra sem boldogultak a feladattal, tavaly decemberben pedig a harmadik kivitelező is levonult a területről, a szerződést pedig szintén felbontották.

A városházának kiszemelt épület befejezésre hamarosan újabb közbeszerzést írnak ki. Hogy mikor indulhatnak a befejező munkálatok, az még nem világos, de a polgármesteri tájékoztatás szerint idén december 31-ig szeretnék befejezni a munkát.

A csütörtöki képviselő-testületi ülés után megkérdeztük Gémesi György lát-e esélyt arra, hogy az öt éve húzódó felújítás valóban elkészül az év végére. A polgármester erre azt mondta, az attól függ, hogy a közbeszerzésen győztes vállalkozó elvégzi-e a munkát. Gémesi utalt arra, hogy a közbeszerzési törvény miatt a városnak meg van kötve a keze, hiszen azt a kivitelezőt kell megbíznia, amelyiket - mint fogalmazott - "a pontszám győztesnek kihoz".

Az eddigi három vállalat közül sajnos egy a Covid következtében csődbe ment, egy másik még azelőtt visszalépett, hogy bármiféle munkát elkezdett volna, és nem volt hajlandó aláírni a megpályázott szerződést. A harmadik cég ugyan belefogott a projektbe, de később azt kérte, hogy emeljük meg a költségkeretet 50 százalékkal, amit sajnos nem tudtunk teljesíteni.

Gémesi György a 24.hu megkeresésére világosan kifejezte a helyzetet.

A kudarcosnak ítélt épület-felújítás költségeivel kapcsolatban a polgármester kijelentette, hogy eddig összesen egymilliárd forintot fektettek be a projektbe. Hozzátette, hogy a jelenlegi építési árak tükrében ez a szám akár hárommilliárd forintra is rúghatna.

Related posts