Még Magyarország területén is tapasztalható volt a legutóbbi chilei földrengés hatása.

Az utóbbi napokban Chilét számos földrengés rázta meg, ami figyelemre méltó esemény a térségben. A Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium közösségi oldalán közzétett információ szerint ezek közül az egyik rengést még Magyarországon is észlelték a szakemberek a mérőműszerek segítségével.

"Május 2-án, közép-európai idő szerint 14:58-kor (12:58 UTC) egy 7.4-es magnitúdójú földrengés pattant ki a Drake-szoros térségében, 219 km-re délre az argentin Ushuaiától. A rengés mindössze 10 km mélyen pattant ki a kezdeti becslések alapján, ami sekély földrengésnek számít - ilyen esetekben fokozott a felszíni hatások és a cunamiképződés esélye. A főrengést már többek között egy 5,6-os, 5,4-es, és egy 5,7-es utórengés is követte" - írták a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium bejegyzésében arról a pénteki földrengésről, amelyről itt is beszámoltunk.

A Facebook-posztban felhívták a figyelmet arra, hogy a térségben több földlemez is megtalálható, amelyek "bonyolult kölcsönhatásban vannak egymással" "A térség földkéregmozgásai ritkán kerülnek reflektorfénybe, de mostani aktivitása jól mutatja, hogy a világ legtávolabbi zónái is kritikus szerepet játszanak a globális lemeztektonikai rendszer működésében. Érdekességképp, a világ valaha regisztrált legnagyobb földrengése is ebben a régióban történt, innen északra, 1960. május 22-én Chilében, M 9.5-ös magnitúdóval. Ez az esemény a Dél-amerikai- és Nazca-lemezek közötti szubdukciós zónához kötődik, és globális cunamit váltott ki"- fogalmaztak.

Ezt követően a bejegyzésükben arról számoltak be, hogy a hazai mérőberendezések is érzékelték a földrengést.

A bejegyzésben ezt fogalmazták meg:

Related posts