Donald Trump ismét a vámokkal való fenyegetőzés útjára lépett: 150 ország számára jelent ez aggodalmat. Vajon mikor ér véget ez a folyamatos feszültség? - Pénzcentrum

Donald Trump bejelentette, hogy a kereskedelmi tárgyalások fokozatos előrehaladása miatt néhány héten belül újabb vámok bevezetésére kerül sor az Egyesült Államokkal kereskedő nemzetekkel szemben - számolt be róla a CNN.

Donald Trump elnök pénteken, közel-keleti útja végén elismerte, hogy a kereskedelmi tárgyalások túl lassan haladnak ahhoz, hogy minden országgal új megállapodást kössenek. Bejelentette, hogy néhány hét múlva Scott Bessent pénzügyminiszter és Howard Lutnick kereskedelmi miniszter egyszerűen közölni fogja az amerikai kereskedelmi partnerekkel az új vámtételeket.

"Mintegy 150 ország kifejezte szándékát, hogy megállapodást kössön, de ennyi résztvevővel való tárgyalás nem kivitelezhető. Így egy bizonyos időpontban, a következő két-három héten belül, Scott és Howard leveleket fognak küldeni, amelyekben lényegében tájékoztatják az embereket – rendkívül méltányosak leszünk – de egyértelműen közöljük, hogy mennyit kell fizetniük az Egyesült Államokkal való üzletkötésért" – jelentette ki Trump egy abu-dzabi üzleti kerekasztal-beszélgetés keretében.

Trump április 9-én felfüggesztette a hatalmas, úgynevezett viszonossági vámokat, amelyeket április 2-án, a "Felszabadulás Napjának" titulált napon jelentett be. A 90 napos türelmi időszak célja az volt, hogy a különböző országok lehetőséget kapjanak arra, hogy tárgyalásokat folytassanak az amerikai adminisztrációval. Trump hivatalosai szerint körülbelül 100 ország jelezte szándékát a tárgyalások megkezdésére, ami igencsak komoly kihívást jelentett az amerikai kereskedelmi tárgyalók számára.

A tárgyalt megállapodások nélkül Trump viszonossági vámokat vezethet be - amelyek közül némelyik akár 50%-os is lehet. A vámok technikailag nem viszonosak, és sok kisebb ország, amelynek nagy kereskedelmi hiánya van az Egyesült Államokkal, jelentős vámterhekkel szembesülhet.

Az amerikai kormány eddig két új kereskedelmi tárgyalási keretrendszert jelentett be, amelyek célja a vámok és kereskedelmi akadályok csökkentése más nemzetekkel folytatott üzletekben. Az első megállapodás az Egyesült Királysággal jött létre, amelyet a hónap elején tettek közzé. A második, amely Kínát érinti, az amerikai kereskedelmi képviselők, Bessent és Jamieson Greer közreműködésével született meg, és a múlt hétvégén Genfben zajlottak a tárgyalások.

Trump tárgyalói szerint jelenleg aktív megbeszélések zajlanak mintegy tizenkét országgal, és Trump jelezte, hogy hamarosan több új megállapodás bejelentésére készül. Az adminisztráció korábban arról tájékoztatott, hogy India és Japán már közel jár egy keretrendszer kidolgozásához, míg Dél-Korea esetében a tárgyalások késlekednek az új kormány miatt.

Nem egyértelmű, hogy Trump milyen új vámokat tervez bevezetni azokra az országokra, amelyek nem tudnak megállapodást elérni az Egyesült Államokkal a közelgő hetek során. Eközben az Egyesült Államok érvényben tart egy 10%-os általános vámot szinte minden, az országba importált termékre, és emellett magasabb díjakat is alkalmaz bizonyos specifikus termékek esetében.

A Fitch Ratings szerint még a 90 napos viszonossági vámszünet mellett is, amely július 8-án jár le, az Egyesült Államok 13%-os átlagos vámtételt tart fenn az importált árukra. Bár ez alacsonyabb, mint a múlt héten érvényes 23%, amikor a Trump-adminisztráció beleegyezett a kínai árukra kivetett vámok csökkentésébe, jóval magasabb, mint a Trump második hivatalba lépése előtti 2,3%-os átlagos vámtétel.

Trump vámokkal kapcsolatos ingadozó álláspontja hihetetlen bizonytalanságot okozott a vállalkozások és a fogyasztók számára. A közgazdászok szerint egy amerikai recesszió esélye - bár csökken, mivel Trump visszalépett számos agresszív kereskedelmi politikájától - nagyjából 50-50%. Ez megrázta a piacokat is, a részvények zuhantak, mielőtt az elmúlt hetekben visszapattantak, amikor Trump nyitottságot mutatott a kereskedelmi tárgyalásokra.

Related posts