Az EUDR (Európai Uniós Deforestációs Szabályozás) bevezetése jelentős változásokat hoz a mezőgazdasági termelők számára. A gazdáknak figyelembe kell venniük, hogy a jövőben szigorúbb nyomozási és igazolási kötelezettségek lépnek életbe a terményeik és ter

Az Európai Bizottság könnyítéseket ígér az EUDR gyakorlati alkalmazásában, de a megfelelés felelőssége továbbra is az elsődleges piaci szereplőknél marad.

Az Európai Bizottság 2025. október 21-én kezdeményezte az Erdőirtásmentes Termékekről szóló Rendelet (EUDR, (EU) 2023/1115) célzott módosítását. Ez a lépés egyértelmű reakció a gazdasági szereplők, különösen az uniós mikro- és kisvállalkozások (KKV-k) által jelzett valós, gyakorlati és adminisztratív implementációs kihívásokra.

A Bizottság javaslata nem az EUDR alapvető környezetvédelmi ambícióját kívánja csökkenteni, hanem a rendeletet "jobb és okosabb" módon működővé tenni, biztosítva ezzel a szabályok hatékony bevezetését. A javaslat becslések szerint mintegy 30%-os adminisztratív tehercsökkentést eredményezhet a vállalatok számára.

Ha a szöveget egyedivé tenném, akkor a következő pontokat emelhetném ki: 1. **Változás a tartalomban**: A szöveg fókuszálhatna a konkrét helyzetekre vagy példákra, amelyek jobban illeszkednek a célközönség érdeklődéséhez. Például, ha egy termék előnyeit írnám le, konkrét felhasználási eseteket és visszajelzéseket is belevonnék. 2. **Stílus és hangvétel**: A szöveg stílusa lehetne barátságosabb és közvetlenebb, esetleg humorral fűszerezve, hogy a közönség könnyebben azonosulhasson vele. 3. **Szerkezet**: Egyszerűsíthető lenne a szöveg szerkezete is, például rövidebb bekezdésekre bontva, felsorolásokkal a könnyebb áttekinthetőség érdekében. 4. **Nyelvezet**: A bonyolult szakszavak helyett könnyen érthető, köznyelvi kifejezések használata segítene abban, hogy a szöveg szélesebb közönség számára is elérhetőbb legyen. 5. **Interaktivitás**: A szöveg tartalmazhatna kérdéseket vagy felhívásokat, amelyek arra ösztönzik az olvasót, hogy elgondolkodjon a témán, vagy akár megossza saját tapasztalatait. Ezek a változtatások nemcsak hogy egyedivé tennék a szöveget, hanem segítenének abban is, hogy az olvasók jobban kapcsolódjanak hozzá.

A Bizottság ajánlata lényeges könnyítéseket kínál az uniós mezőgazdasági és erdőgazdálkodási ágazatok számára, érintve a legfontosabb területeket.

Célzott támogatások a mikro- és kisvállalkozások számára (KKV)

A hazai és uniós kis- és középvállalkozások számára talán a legfontosabb előny az, hogy a földrajzi, vagy más néven geolokációs adatokhoz való hozzáférés könnyebbé vált. Ez a változás jelentős egyszerűsítést hoz a működésükbe.

A geolokációt most már lehetőség van postacímmel helyettesíteni: Az EUDR eredeti rendelkezései értelmében a piaci szereplőknek kötelező volt megadniuk a termék előállításához szükséges parcellák pontos földrajzi koordinátáit. Ez a követelmény, különösen a kisparcellás gazdálkodás esetén, jelentős adminisztratív és technikai kihívásokat támasztott. Az új javaslat szerint a mikro- és kis elsődleges piaci szereplők (primary operators) számára elegendő, ha a precíz geolokáció helyett a földrajzi területek postai címét adják meg. Ez a módosítás jelentősen csökkenti a megfelelés műszaki költségeit a termelők számára. Egyszerűsített nyilatkozat: A teljes körű gondosságot igazoló nyilatkozat (DDS) helyett elegendő lesz benyújtani az úgynevezett Egyszerűsített nyilatkozatot, amelyhez a rendszer egy egyedi nyilatkozat azonosítót (declaration identifier) rendel. Ez az azonosító később referenciaként szolgál a lánc további szereplői számára.

A javaslat becslések szerint mintegy 30%-os adminisztratív tehercsökkentést eredményezhet a vállalatok számára - fotó: Pixabay

Természetesen, íme egy egyedi megfogalmazás: "Az alábbiakban bemutatjuk a további forgalmazók számára nyújtott kedvezmények és támogatások rendszerét."

A rendelet komoly kihívásokat jelentett az uniós piacon már elérhető termékek forgalmazói számára, hiszen jelentős kötelezettségeket hárított rájuk.

Felmentés a DDS kötelezettség alól: A javasolt intézkedés értelmében a további forgalmazók mentesülnek a DDS nyilatkozat benyújtásának kötelezettsége alól. Elégséges, ha a termék későbbi értékesítése során hivatkoznak arra a DDS-re vagy nyilatkozat-azonosítóra, amelyet az a piaci szereplő (Operator) használt, aki a terméket kezdetben az EU piacára bevezette. Ez a rendelkezés jelentős adminisztratív terheket enyhít a kiskereskedők és a lánc további szereplői számára. Ezzel a lépéssel rugalmasságot biztosítanak a nagyvállalatoknak is.

A nagyvállalatok számára a rendelet alkalmazásának hivatalos kezdete továbbra is 2025. december 30., a javaslat azonban - reagálva az uniós informatikai rendszer bevezetésének kihívásaira - 6 hónapos türelmi időt biztosít az ellenőrzések és a szankciók végrehajtása tekintetében. Ez a halasztás nem a jogszabály betartását, hanem annak szankcionálását érinti, rugalmasságot biztosítva a komplex IT rendszerek finomhangolására.

A felkészülés kulcsfontosságú a sikerhez.

Bár az Európai Bizottság célzott egyszerűsítései komoly elmozdulást jelentenek a rendelet gyakorlati megvalósíthatósága felé, a NAK tagoknak a javasolt könnyítések ismeretében is a lehető legprecízebben és proaktívan fel kell készülniük a DDS-t vagy egyszerűsített nyilatkozatot támogató belső rendszerek kialakítására. Mivel a jogi kockázat nagy része továbbra is az első piaci szereplőnél koncentrálódik, elengedhetetlen a dokumentáció fegyelme.

Felhívjuk a figyelmet, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara jelen tájékoztatójában bemutatott egyszerűsítések és módosítások alapja az Európai Bizottság 2025. október 21-én tett kezdeményezése és javaslata.

Figyelem! A faanyag származásának nyomon követését biztosító EUTR szabályozás továbbra is érvényben van. A faanyagpiacon tevékenykedő szereplőknek ezt folyamatosan figyelembe kell venniük. A részletes információkért érdemes ellátogatni a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, mint EUTR hatóság hivatalos weboldalára.

Ezek a javaslatok a kötelező uniós jogi aktus elfogadása szempontjából még nem jogerősek. A rendelet tényleges módosításához keresztül kell menniük az Európai Unió rendes jogalkotási eljárásán, amelynek végső döntéshozó szervei az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa. Ez a folyamat több hónapot is igénybe vehet, és a javaslat tartalma időközben módosulhat.

A piaci szereplőknek ezért kötelességük a jelenleg hatályos EUTR (995/2010/EU rendelet) szabályainak betartása, valamint az EUDR (2023/1115/EU rendelet) 2025. december 30-i (nagyméretű cégekre), illetve a KKV-kra vonatkozó 2026. június 30-i határidejére való felkészülés.

Forrás: NAK

Természetesen! Itt van egy egyedi változat a megadott szövegről: **Indexkép forrása: pexels.com** Ha szükséged van bármilyen további módosításra vagy részletesebb információra, csak szólj!

Related posts