Milyen kategóriába sorolja Kínát a Moody's?

Megerősítette Kína hosszú távú hazai és külső államadósság-kötelezettségeinek elsőrendű "A1'' szuverén osztályzatát hétfőn a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő ugyanakkor érvényben hagyta a besorolás negatív kilátását, elsősorban arra a véleményére hivatkozva, hogy a legnagyobb partnergazdaságokkal kialakult kereskedelmi feszültségek hosszan tartó negatív hatást gyakorolhatnak Kína adósprofiljára.

A Moody's hétfőn Londonban közzétett döntésének indoklásában hangsúlyozta, hogy 21 fokozatból álló osztályzati skáláján Kína a negyedik legmagasabb kategóriába tartozik, és a minősítést érintő hitelkockázatok viszonylag alacsonynak számítanak.

A hitelminősítő elemzése alapján az "A1" besorolás mögött a nagy és dinamikusan fejlődő kínai gazdaság, valamint az innovációs potenciál jelentősége áll.

Ez a megállapítás továbbra is érvényes, még akkor is, ha a Moody's előrejelzése szerint a kínai bruttó hazai termék (GDP) potenciális növekedése 2030-ig a 3,4-4 százalékos tartományba csökken.

A vállalat indoklásában szerepel.

A Moody's elemzése alapján várható, hogy az adósságteher tovább növekszik, ugyanakkor ezt részben kompenzálja a jelentős hazai megtakarítások révén alacsonyan tartott kamatszint.

A kínai pénzügyi rendszer lényeges keresletet generál a belföldi állampapírok iránt, miközben a tőkekorlátozások stresszes időszakokban is hozzájárulnak a pénzügyi stabilitás fenntartásához - emeli ki legfrissebb elemzésében a hitelminősítő.

A Moody's elemzése alapján a legfrissebb tendenciák arra utalnak, hogy a kínai gazdaság növekedésének minősége kedvező irányba változik.

A cég hangsúlyozza, hogy 2023 óta a szakpolitikai döntéshozók figyelme fokozatosan elfordul az ingatlanszektor háttérbe szorulásától, és egyre inkább a kiemelkedően termelékeny iparágakra irányul.

A Moody's Ratings hétfői elemzésében rámutat, hogy az innovációs jelzőszámok széles spektrumának kedvező fejlődése, valamint a mesterséges intelligencia széles körű alkalmazása arra utal, hogy az innováció révén hatékonyabb módon érhetjük el a magasabb termelékenységre épülő növekedést.

A Fitch Ratings, egy másik elismert nemzetközi hitelminősítő, a múlt hónapban leminősítette Kínát. A döntés hátterében főként az a megfigyelés áll, miszerint a kínai közfinanszírozási helyzet folyamatosan romlik, ami gyors ütemben növeli az államadósság terheit.

A Fitch Ratings a korábbi "A plusz" osztályzatot egy fokozattal lefelé módosította, így Kína hosszú távú szuverén devizaadósság-kötelezettségei mostantól az elsőrendű kategóriát jelentő "A" besorolás alá tartoznak.

Ez az osztályzat egy fokozattal gyengébb a Moody's által Kínára érvényben tartott, hétfőn megerősített "A1" besorolásnál, a Fitch ugyanakkor az új kínai osztályzatra stabil kilátást adott.

A Fitch Ratings a legutóbbi leminősítés során hangsúlyozta, hogy

A várakozások szerint a hazai össztermékhez viszonyítva a kínai államháztartás hiánya idén 8,4 százalékra nő a tavalyi 6,5 százalékról. E mögött főként a kormány által bevezetett költségvetési ösztönző intézkedések állnak.

A Fitch prognózisa szerint ebben a környezetben a GDP-arányos kínai államadósságráta - amely 2019-ben 37,9 százalék volt - az idén 68,3 százalékra, 2026-ban 74,2 százalékra emelkedik, és 2029 végére eléri a 80 százalékot.

Related posts