Minden harmadik évben olyan hatalmas porviharok törnek ki a Marson, amelyek teljesen ellepik a bolygó felszínét. - Üdvözlet Magyarország!

A Marson rendszeresen megjelennek az intenzív porviharok, amelyek a nyári időszakban, a déli féltekén szoktak felbukkanni. Ezek a viharok minden harmadik marsi évben, azaz körülbelül öt és fél földi év elteltével olyan mértékűvé válnak, hogy akár a Földről is észlelhetők, és hónapokig eltakarják a bolygó teljes felszínét.

Ezek a viharok komoly fenyegetést jelentenek a küldetések számára, mivel olyan elektrosztatikus töltéseket hoznak létre, amelyek képesek megzavarni az eszközök működését, illetve por felhalmozódását idézhetik elő a napelemek felületén. Ez pedig megnehezíti, hogy a szükséges energiát megfelelő mennyiségben képesek legyenek felvenni a működéshez. Noha a tudósok már évtizedek óta kutatják e viharok természetét, a kiváltó okok pontos meghatározása még mindig vitatott téma, ahogyan azt a Universe Today is jelentette.

Egy új tanulmányban a Colorado Egyetem bolygókutatói leírták, hogy a viszonylag meleg és napsütéses napok indíthatják útjára néhány évente a legnagyobb viharokat. Ezek jelenthetik az első lépést a vörös bolygón uralkodó szélsőséges időjárás előrejelzéséhez, ami létfontosságú a jövőbeli, legénységgel ellátott marsi küldetésekhez.

A rendszeresen előforduló porviharok gyakran a sarkvidékek körül kialakuló kisebb viharokként indulnak útjukra, majd az egyenlítő felé haladva gyorsan növekedhetnek, míg végül több millió négyzetkilométert is képesek beborítani. Bár ezek a bolygó vékony légköre miatt nem túl erősek, jelentős veszélyt hordozhatnak. Példaként ezek voltak felelősek az Opportunity rover 2018-as és az InSight leszállóegység tavalyi elvesztéséért.

Heshani Pieris vezető kutató szerint "a porviharok jelentős hatással vannak a marsjárókra és a leszállóegységekre a bolygón, nem is beszélve arról, hogy mi fog történni a jövőbeli, legénységgel ellátott marsi küldetések során. Ez a por nagyon könnyű, és mindenre rátapad." Paul Hayne, az egyetem docense és társszerző elmondta, hogy még ha a szélnyomás nem is elég ahhoz, hogy felborítsa a berendezéseket, a porszemcsék nagy sebességet tudnak felvenni, és kárt tehetnek az asztronautákban és felszereléseikben. "Meg kell értenünk, mi okozza, hogy néhány kisebb vagy regionális vihar globális méretű viharrá nőjön. Még azt sem értjük teljesen, hogy hogyan indulnak el a porviharok a felszínen."

Tanulmányukban Pieris és Paul Hayne két olyan időjárási mintára fókuszáltak, amelyek általában minden évben előfordulnak a vörös bolygón. Ehhez elemezték a NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) fedélzetén lévő műszerek által 15 földi év alatt gyűjtött adatokat. Azokat a szokatlanul meleg időszakokat keresték, amikor több napfény szűrődött át a Mars vékony légkörén, hogy felmelegítse a bolygó felszínét. Felfedezték, hogy a bolygón lezajlott nagyobb viharok nagyjából 68%-át a felszíni hőmérséklet erőteljes emelkedése előzte meg, ami a por felverődéséhez vezetett.

Bár ezek az eredmények nem nyújtanak végső bizonyítékot arra, hogy a melegebb körülmények közvetlenül felelősek a porviharokért, arra utalnak, hogy a Földön tapasztalt viharokért felelős jelenségek a Marson is érvényesülhetnek. A forró nyári hónapokban a száraz területeken a felszíni meleg levegő felemelkedése a légkörben hatalmas, szürke felhők képződéséhez vezethet, amelyek esőt ígérnek. Pieris megjegyezte:

Amikor a felszínt melegítjük, a fölötte lévő légköri rétegben létrejövő felhajtóerő hatására a levegő felemelkedhet, és e folyamat során port is magával ragadhat. Bár ez a kutatás nem kínál megoldást minden problémára, bízunk benne, hogy ez csupán egy lépés a helyes irányba. Pieris és Hayne jelenleg újabb megfigyeléseket végeznek a Mars felszínén, hogy mélyebben megérthessék a robbanásszerű időjárási jelenségeket. Végső céljuk, hogy a bolygóról nyert valós idejű adatok segítségével előre jelezhessék a Marson tapasztalható időjárási mintázatokat.

Related posts