**Mit érdemes tudni a zöldszárnyú aráról? - Díszmadarak világában** A zöldszárnyú ara (Ara chloropterus) a díszmadarak egyik legszembetűnőbb és legkedveltebb képviselője. Ez a lenyűgöző madár nemcsak színpompás megjelenésével, hanem intelligenciájával és

Aki elviseli a zöldszárnyú ara hangos kiáltását, annak hűséges társa lesz ez a különleges madár. Párzás során pedig lelkesen rikoltja: "aaara-ra..."
Aki elviseli a zöldszárnyú ara hangos kiáltásait, az egy igazán különleges barátra talál. Ez a lenyűgöző madár, amely Kelet-Panamában és Brazíliában él, nem csupán színes tollazatával hívja fel magára a figyelmet, hanem intelligenciájával és hűségével is. Bár a hangja sokak számára zavaró lehet, azok, akik türelmesek, egy hűséges és elkötelezett társra lelhetnek benne.
Ragaszkodását mi sem bizonyítja jobban annál, hogy 20-40 km-es, csapatos élelemszerző körútja során is szorosan párja mellett repül. Ha valamelyikük elpusztul, akkor a másik egyedül neveli fel a fészekalját. A zöldszárnyú ara nagyon hangosan tud kiabálni - különösen párzáskor - neve is a rikácsolásából kivehető aaara-ra hangokból ered.
A zöldszárnyú ara (Ara chloroptera) - nagytestű papagáj, ék alakú farokkal és csupasz pofatájékkal, melyben vörös színű dísztollak ülnek. Alapszíne mélyvörös, azonban hátának középső része és a farcsíkja kék, halványsárga írisze pedig kiemeli élénk színeit. Hazájában a síkvidéki erdők lakója, ahol élő vagy korhadó pálmafák üregeiben fészkel. Tél végén, illetve kora tavasszal rakja tojásait - fészekaljanként kettőt -, amelyből a fiókák 4-5 hét elteltével kelnek ki. Az ara-fiak kirepülése a 15. héten várható, azonban teljes önállóságukig még egy további hónap szükséges. Érdekes tény, hogy a zöldszárnyú ara nem vállalkozik minden évben költésre, ráadásul- a gyakori fészekfosztások és betegségek hatására egyedszámámuk az utóbbi időben csökken.
Tágas, erős tartású röpdében helyezzük el, melynek légtere legalább 15 köbméter legyen, de ha ez nem megoldható, akkor a 2x1 méter alapterületű, 2 méter magas volier is megfelel a madár számára. Az utóbbi esetben azonban a zöldszárnyú ara boldogságához szükséges a gyakori reptetés. Meleg éghajlatról származik, ezért környezetében télen se csökkenjen a hőmérséklet 14 fok alá. Étrendjében a diófélék dominálnak, ezért- kellő változatossággal- adjunk neki diót, mogyorót, szépiát. Magkeverékében szerepeljen a napraforgó, zab, kendermag és a kukorica.
Az eredeti élőhelyének körülményeit könnyedén reprodukálhatjuk a zöldszárnyú ara röpdéjében, ha különféle keménységű gallyakat és friss zöld növényi részeket helyezünk el benne. Emellett fontos, hogy naponta langyos vízzel permetezzük tollait, így biztosíthatjuk számukra a szükséges hidratáltságot. Miután sikerült megszelídítenünk ezt a csodálatos madarat, ne feledkezzünk meg róla! Rendkívül szeretetre vágyó lény, aki igényli a figyelmet és a törődést. Ha elhanyagoljuk a közös játékokat, könnyen búskomorrá válhat, és tolltépéssel hívhatja fel rá a figyelmünket.