Hogyan tarthatod zölden a gyepet nyáron anélkül, hogy a vízszámlád az egekbe szökne? Itt van néhány praktikus ötlet, amivel megőrizheted a fű frissességét és épségét!

A nyári hőség a gyepet is megviseli, így fontos, hogy gondoskodjunk róla, hogy megőrizzük szépségét. A megégett fű látványa nem éppen vonzó, de senki sem szeretné a pénztárcáját is megnyitni a locsolás miatt. Néhány egyszerű módszerrel azonban minimális vízfogyasztással is varázsolhatsz gyönyörű pázsitot.
A zöld pázsit olyan, mint a lakás nappalija: itt játszanak a gyerekek, itt zajlanak a baráti sütögetések és a nyári estéken folytatott beszélgetések. A kiégett fű azonban nemcsak esztétikailag zavaró, hanem teljesen használhatatlanná is válik; szúrós tapintása miatt pedig nem lehet rá pokrócot teríteni, így a foltok miatt a szórakozás hamar poros emlékekké válik. A gyep öntözése rengeteg vizet igényel, ami jelentős költségekkel járhat, ezért érdemes olyan megoldásokat keresni, amelyekkel kevesebb locsolással is megőrizhetjük a fű szépségét, még a legforróbb nyári napokon is.
Tavasszal, az első fűnyírások alkalmával ajánlott, hogy a fűszálakat kicsit alacsonyabbra vágjuk, de nyáron ez a megközelítés nem ideális. A magas hőmérséklet és az erős napsütés miatt a gyep könnyen kiszáradhat, ami barna foltok megjelenéséhez, sőt kopaszodáshoz vezethet. A nyári hónapokban célszerű a fűnyíró vágásmagasságát 6-8 centiméter körüli értékre állítani. A hosszabb fűszálak nemcsak szebbé teszik a gyepet, hanem erősebb gyökérzetet is fejlesztenek, amely lehetővé teszi számukra, hogy több tápanyagot vegyenek fel, így jobban ellenállnak a forróságnak.
Fontos figyelembe venni, hogy mikor öntözöd a gyepet. Ha az esti órákban végzed a locsolást, a fűszálak hosszú ideig nedvesen maradhatnak, ami kedvez a gombás betegségek megjelenésének. Ez pedig rontja a növények ellenálló képességét, így nehezebben viselik el a hőséget. Ideális esetben a kora hajnali órák a legmegfelelőbbek az öntözéshez, hiszen ekkor még alacsonyabb a hőmérséklet, ami lehetővé teszi, hogy a víz a párolgás helyett a gyökerekhez jusson el.
Vízpazarlás, és a fűnek sem tesz jót, ha minden egyes nap meglocsolod, hiszen a gyakori, felületes öntözés miatt a gyökerek nem hatolnak le elég mélyre, a napsütés hatására kiszáradnak, és máris ott van foltokban a kiégett fű. Ahhoz, hogy szépen fejlődjenek a fűszálak, 2-3 cm csapadékra, vagyis öntözővízre van szükség hetente, amit érdemes heti két alkalomra szétosztani. Ilyenkor addig locsold a gyepet, míg a talaj felső 15-20 centimétere át nem nedvesedik, így bőven marad tartalékuk a talajban a fűszálaknak.
Hosszú távú megoldásként érdemes elgondolkodnod a fák és bokrok ültetésén a pázsit szélén. Ezek az évek során szépen megnőnek, és árnyékukkal segítenek megóvni a füvet a tűző napfény hatásaitól. Ennek köszönhetően kevesebb öntözésre lesz szükséged, így a pázsit friss és zöld maradhat.