A moszkvai hatalom szorításában

Robert Fico és kormánya kritikátlanul átveszi Moszkva propagandáját, miközben populista, félelemkeltő és gyűlöletre uszító kommunikációval próbálja manipulálni Szlovákia lakosságát. Valótlan állításokkal próbálja elhitetni, hogy az orosz gázellátás megszűnése gazdasági válságot idézhet elő az országban. Azt hangoztatja, hogy drasztikus gázáremelkedés vár ránk, gázhiány fenyeget, és hogy az orosz gáztranzit leállása évente 500 millió eurós veszteséget jelentene Szlovákiának. Ezek a kijelentések azonban annyira távol állnak a valóságtól, mint amennyire mesebeli üveghegyek léteznek az Óperenciás-tengeren túl.

A gázhiány körüli félelmek csupán üres riogatásnak tűnnek, hiszen Szlovákia jelenlegi helyzete azt mutatja, hogy gázellátási problémákkal nem kell szembenéznie, és a jövőben is stabilan áll a lábán. Az Európai Unió által kidolgozott alternatív megoldások sikeresen bizonyították, hogy az orosz gáz nélkül is biztosítható az energiaellátás. Ez pedig azt jelenti, hogy Oroszország gázzal való zsarolása ránk nézve teljesen hatástalan.

Az állítólagos drasztikus gázáremelkedésről szóló állítások gyakran torzítanak a valóságon, hiszen a gáz ára idén januárban nemhogy emelkedett volna, hanem éppen ellenkezőleg, csökkent. Ebből adódóan jogosan merül fel a kérdés: vajon Fico és kormánya tudatosan próbálja-e félrevezetni a közvéleményt a gázhiány és a drámai áremelkedés rémképének felvázolásával?

A tranzitdíjkiesésről szóló állításai szintén képtelenek. A gáztranzittal foglalkozó vállalat már 2023-ban veszteséges volt, tehát nem volt 500 millió eurós nyereség. Az európai országok már az ukrán-orosz háború kitörése óta fokozatosan csökkentették az Ukrajnán át érkező orosz gázfüggőséget, ami mára teljesen megszűnt. Így mindenki számára logikus, hogy ha Szlovákia nem vesz részt az orosz gáz tranzitjában, akkor észszerű módon tranzitdíjban sem részesül.

Fico kommunikációja valójában egy jól megtervezett stratégia, melynek célja, hogy elvonja a figyelmet saját kormányának gyengeségeiről és folyamatosan csökkenő népszerűségéről. Valószínűsíthető, hogy a hisztériakeltő megnyilvánulások mögött az orosz propaganda támogatásának szándéka húzódik meg, amely a ukránokat és az Európai Uniót igyekszik démonizálni.

De valójában miért alkalmaz Fico és kormánya ilyen manipulatív kommunikációs eszközöket? Mit nyer azzal, ha a szlovákiai embereket az EU és Ukrajna ellen hangolja? Valójában miről tárgyalt a legutóbbi moszkvai látogatásán órákon keresztül Putyinnal? Miért nem mondja el az igazságot? Lehetséges, hogy olyan hátrányos megállapodásokat, paktumot kötött, amelyek veszélyeztetik Szlovákia érdekeit és szuverenitását? Vajon ez a politikai magatartás egy felelős államférfit idéz, vagy sokkal inkább egy olyan vezetőt, aki idegen, jelen esetben orosz érdekeket képvisel? Mert ez a fajta politika a szuverén jelző mögé bújva gyengíti Szlovákiát, rontja az állam nemzetközi megítélését, károsítja a gazdaságot, és egyre közelebb visz bennünket Putyin azon törekvéseihez, hogy Szlovákiát az EU-ból és a NATO-ból kiléptetve teljes orosz befolyás alá vonhassa, és ezzel kezdetét vehesse Európa bomlasztása.

Érdekes megfigyelés, hogy a Kotleba-féle fasiszta pártból kivált "politikai szereplők" szónoklata szinte teljesen azonos Szlovákia jelenlegi miniszterelnökének kommunikációs stílusával.

Kérdéses, hogy vajon egy olyan vezető, aki a hatalmát arra használja, hogy manipulálja és félrevezesse az állampolgárokat, valóban méltó-e a bizalomra. Szlovákiának olyan vezetésre van szüksége, amely felelősségteljes, tisztességes, és ténylegesen képviseli az itt élő emberek érdekeit. Nem lehet megengedni, hogy egy vezető úgy viselkedjen, mintha orosz ügynök lenne, aki Moszkva érdekeit helyezi minden más elé, ezzel veszélyeztetve az ország jövőjét és stabilitását. Az emberek olyan kormányt érdemelnek, amely valóban az ő jólétüket tartja szem előtt.

Related posts