Gyálon a gyanús forrásból származó hidrogél nem került felhasználásra, így a csapokból továbbra is barna folyadék csordogál.

A vízszolgáltató a régi, felújításra szoruló csövekre és a megnövekedett lakossági vízfogyasztásra mutat rá, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a zavaros víz nem veszélyes az egészségre. Az évek óta tartó, még mindig megoldatlan problémáról Hadházy Ákos számolt be.

Több segélykérő levelet kaptam a gyáli ocsmány vezetékes víz miatt és mindannyian azt állították, hogy ez egyáltalán nem újkeletű probléma - írja vasárnapi Facebook-posztjában Hadházy Ákos. Az ellenzéki politikusa szerint a gyáli példa nem egyedi, sőt, sok településről jeleztek hasonlót, de a Pest megyei település annyiban egyedi, hogy itt két éve a fideszes polgármester hálálkodott Szűcs Lajos fideszes országgyűlési képviselőnek, hogy közbenjárásával 400 millió forintból megtisztítják a vízvezetéket.

Hadházy Ákos kiemelte, hogy egy "forradalmian új és páratlan hydrogéles technológiát" ígértek, ám a korábbi propagandacikkekben említett tenderről nem talált bizonyítékokat. Szerinte meglepő lenne, ha valóban egyedülálló technológiát szereztek volna be, hiszen az ilyen esetek általában közbeszerzés keretében zajlanak. A független országgyűlési képviselő megjegyezte, hogy az új technológia ünnepélyes bemutatóján "egy államtitkárocska" is részt vett az átvágáson, ami szerintem inkább szimbolikus, mintsem tényleges esemény volt. Hadházy hangsúlyozta, hogy valójában nem is volt mit ünnepelni, hiszen egy szolgáltatás megvásárlásáról volt szó. Ezen kívül meglepő őszinteséggel beszélt arról, hogy a kormánypárti politikai vezetés az elmúlt 15 évben hogyan hagyta elhanyagolni az ország vízvezeték-hálózatát.

Országos átlagban az ivóvíz negyede folyik el a lyukas csöveken a semmibe, de vannak helyek, ahol ez eléri az 50 százalékot is - hangzott el az átadón, ahogy az is, hogy a jövőben költenek majd a vezetékek felújítására is. Ezzel szemben a helyi vízszolgáltató, a DPMV Zrt. néhány napja a honlapján tájékoztatta a lakosságot a helyzetről. Azt írták: "Gyál városában mélyfúrású kutak biztosítják a vezetékes ivóvízellátást. Az elszíneződést okozó ásványi részecskék megjelenése a terület geológiai adottságainak köszönhető. A vízadó rétegek vize különböző ásványi anyagokat tartalmaz; a település esetében - jelentős mennyiségben - oldott állapotú vasat és mangánt. A felszínre kerülő "nyersvíz" klórozás útján kerül fertőtlenítésre, illetve további vízkezelésként a fenti ásványi anyagok egy részének kiszűrése is megtörténik a gyáli vízműtelepen üzemelő vas- és mangán eltávolító berendezés segítségével. A kitermelt és megtisztított ívóvíz ezt követően kerül továbbításra a települési elosztóhálózatba."

A DPMV megállapításai szerint, bár az alkalmazott szűrési és tisztítási technológiák hatékonyak, a hálózatba kerülő ivóvízben még mindig megtalálható oldott vas és mangán. Ezek az anyagok az oxigén hatására kicsapódnak, és a csövek falára rakódnak, ami egészségügyi szempontból nem jelent veszélyt, de esztétikai problémákat okozhat. Sajnos, az elöregedett vízhálózat állapota egyre nagyobb aggodalomra ad okot az országos szinten. A meghibásodások nem korlátozódnak egy adott területre vagy szolgáltatóra, hanem széleskörűen tapasztalhatók - emelte ki a szolgáltató. Ezen kívül a megnövekedett vízfogyasztás, például az öntözőberendezések és medencék feltöltésének következtében, szintén hozzájárul az esztétikai jellegű elszíneződések megjelenéséhez.

Related posts