Nyomozás kezdődött a száj- és körömfájás járványával összefüggő videók ügyében.

A rendőrség nyomozást indított a közösségi médiában vasárnap megjelenő, száj- és körömfájás járvánnyal kapcsolatos videók készítésének hátteréről - tájékoztatta hétfőn a sajtót az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Gál Kristóf hozzátette, a ragadós száj- és körömfájással kapcsolatban bevezetett szabályok betartása "nemcsak a józan ész megkívánta követelmény, hanem ez az alapfeltétele az eredményes védekezésnek". A szabályok megsértése bűncselekmény is lehet, az elkövetőkkel szemben eljárást indítanak.
Beszélt arról is, hogy a fertőzéssel érintett telepeken a rendőrség munkatársai folyamatosan figyelemmel kísérik a fertőtlenítési eljárások végrehajtását. Emellett megemlítette, hogy a magyar-osztrák határátkelőknél reggel torlódások léptek fel. Kérte az utazásra készülőket, hogy kövessék nyomon a police.hu weboldalon elérhető friss információkat. Hozzátette, hogy az osztrák hatóságokkal is felvették a kapcsolatot a helyzet hatékony kezelése érdekében.
A sajtótájékoztatón jelen volt Nagy István agrárminiszter is, aki hangsúlyozta, hogy a hatékony védekezés érdekében elengedhetetlen a felelősségteljes hozzáállás. Kiemelte, hogy a "különböző érdekekből" készült felvételek "súlyos károkat okozhatnak", mivel egyrészt a telepekre történő illetéktelen behatolások komoly járványügyi kockázatot jelentenek, másrészt pedig az ott rögzített anyagok olyan hatással bírhatnak az emberekre, "amire nincsenek felkészülve".
A Csemeztanya környékén zajló események egy teljesen természetes biológiai ciklus részét képezik, hiszen az állati tetemek lebomlása során különféle gázok szabadulnak fel, amelyek elengedhetetlenül távoznak a környezetből. Az elhullott állatok földbe helyezése egy komoly szakértelmet igénylő feladat, ahol az oszlási folyamatnak megfelelően, lépésről lépésre kerül a földréteg a tetemek fölé – emelte ki a szakember. A végső, három és fél méter vastag földréteg kialakulása körülbelül 10-14 napot vesz igénybe, és a hantolási folyamat csak ekkor zárul le – tette hozzá.
A tárcavezető kiemelte, hogy jelenleg nincs újabb kitörés, és a betegséggel érintett négy telep közül kettőben már véget ért a mentesítési folyamat. A másik két telepen, Duna kilitiben és Darnózselin, viszont még zajlik a munka, és a helyszínek kijelölése az ottani állatok elföldelésére jelenleg is folyamatban van. Nagy István arról is beszámolt, hogy az operatív törzs megerősítette a monitoring kutak létesítését Csemeztanyánál, ami a helyzet figyelemmel kísérését szolgálja.
A szóban forgó telepeket lezárták, és védőzónákat határoztak meg, ahová a járművek csak a fertőtlenítési eljárás után hajthatnak be vagy ki. Emellett fertőtlenítő pontokat hoztak létre a határátkelők közelében, valamint Hegyeshalomtól Esztergomig kizárólag a fertőtlenítés után lehet csatlakozni vagy elhagyni az M1-es autópályát - tájékoztatott Nagy István az új intézkedésekről.
Kiemelte, hogy a fertőzéssel sújtott településekre kizárólag a fertőtlenítési eljárások befejezését követően lehet belépni. Emellett a telepek védelme érdekében villanypásztorokat állítottak fel, hogy távol tartsák a vadállományt.
Nagy István tájékoztatása szerint a térségben hamarosan elkezdődik a beragadt sertésállomány vágóhídi feldolgozása. Az operatív törzs a Pápai Hús Kft.-t bízta meg a feladat végrehajtásával, és a szállítások ütemezéséről az érintett gazdálkodókkal folytatnak egyeztetéseket.
Az agrárminiszter hangsúlyozta, hogy a szigorú járványügyi szabályok betartását a rendőrség segíti. Beszélt arról is, hogy a kistermelőknek a védekezéshez szükséges fertőtlenítőszereket ingyen biztosítják. Kiemelte: a mentesítési és felszámolási munkák mellett a vírus terjedésének megakadályozásán van a fő hangsúly.