Okosszemüveg segítségével végezte el a terepszemlét a New Orleans-i merénylő.

Január 1-jén New Orleans szívében, a híres Bourbon Streeten egy tragikus esemény rázta meg a várost. Egy támadó a pick-upjával több embert elgázolt, majd pánikszerűen tüzet nyitott a járókelőkre. A hatóságok által terrorcselekménynek minősített támadás következtében 15 ember vesztette életét, és 35-en sérültek meg. Az eset sokkolta a közösséget, és súlyosan érintette a város hangulatát az új év kezdetén.
Az elkövető, Shamsud-Din Bahar Jabbar, egy hétköznapi turistaként mutatkozott be, miközben kerékpárral felfedezte a merénylet helyszínét, napszemüveget viselve — számolt be róla az ABC. Lyonel Myrthil, a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) New Orleans-i különleges ügynöke egy vasárnapi sajtótájékoztatón elmondta, hogy Jabbar a Meta és a Ray-Ban okosszemüvegét használta, amely lehetővé tette számára, hogy videókat és fényképeket készítsen a helyszínről, ezzel pedig elősegítette a támadás alapos megtervezését.
Brad Garrett, a nyugalmazott FBI-profilozó, úgy véli, hogy egy okosszemüveg segítségével észrevétlenül lehet végrehajtani olyan cselekedeteket, amelyekhez általában mobiltelefont használnak az emberek. Ugyanakkor megjegyezte, hogy eddig még soha nem hallott arról, hogy valaki okosszemüveget használt volna bűncselekmény elkövetésére. Garrett állítása szerint ez a módszer ideális lehet az elkövetők számára, hiszen senki sem fogná gyanakvással nézni egy átlagos napszemüvegben sétáló személyt. Az FBI nemrégiben nyilvánosságra hozott egy felvételt, amelyen Jabbar biciklizik, miközben New Orleans híres Bourbon Streetjét járja be.
Az elkövető az Egyesült Államokban látta meg a napvilágot, és katonai pályát választott. Jabbar az amerikai hadsereg kötelékében IT- és HR-szakértőként dolgozott. Lyonel Myrthil, az FBI ügynöke, arról számolt be, hogy Jabbar két alkalommal is ellátogatott New Orleansba a merényletet megelőző időszakban. Először októberben járt a városban, amikor is egy biciklizős videó is készült róla, majd november elején ismét visszatért.
Az FBI szerint Jabbar december 31-én, Texasból New Orleansba vezetve több videót rögzített, amelyekben azt állította, hogy az Iszlám Állam (ISIS) ihlette a merényletét. Christopher Raia, az FBI terrorellenes osztályának egyik vezetője kifejtette, hogy jelenleg nincs bizonyítékuk arra, hogy Jabbar bármilyen támogatást kapott volna az Iszlám Államtól vagy más forrásoktól.
Az ABC megkereste a Metát, ám a techóriás nem reagált a megkeresésre. John Lucich, a számítógépes igazságügyi szakértő, a lapnak kifejtette, hogy az okosszemüvegek jogszerűen alkalmazhatók "egy terület megjelenésének rögzítésére" vagy éppen egy építkezés előrehaladásának figyelemmel kísérésére. Lucich és Garrett véleménye szerint ezek a szemüvegek jelentős támogatást nyújthatnak a hatóságoknak olyan esetekben, mint a New Orleans-i merénylet.
A Meta 2021 szeptemberében debütálta a Ray-Bannel közösen kifejlesztett okosszemüvegét, amelynek ára akkor 300 dollár volt. A tavalyi Meta Connect fejlesztői konferencián Mark Zuckerberg nemcsak a metaverzumban egyre fontosabb szerepet játszó Meta AI-t mutatta be, hanem egy Orion nevű kiterjesztett valóságú prototípust is, amely új lehetőségeket ígér a digitális élmények terén.