Putyin szóvivője a Trump által javasolt ritkaföldfémes intézkedésekkel kapcsolatban így nyilatkozott: „A legjobb megoldás az lenne, ha semmilyen támogatást nem kapnának, így a konfliktus gyorsabban lezárulhatna.”

Véleményezte Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője Donald Trump amerikai elnök javaslatát, mely szerint az Egyesült Államok továbbra is katonai támogatást nyújtana Ukrajnának, amennyiben országa rendelkezésére bocsátaná ritkaföldfémkészleteit. Peszkov szerint "ha a nevükön nevezzük a dolgokat, akkor ez a javaslat a segítség megvásárlásáról szól", azaz nem feltételek nélküli, hanem kereskedelmi alapokon nyugszik. "Persze jobb lenne, ha egyáltalán nem nyújtanának semmifajta segítséget, hiszen akkor hamarabb lezárulna a konfliktus" - találta fején a szöget a Putyin-szóvivő.
Donald Trump hétfőn kifejtette, hogy az Egyesült Államok orosz agresszióval szembeni támogatását Ukrajna ritkaföldfém-készleteihez való hozzáféréshez kötné. Az elnök hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok eddig jelentősebb katonai és gazdasági segítséget nyújtott Ukrajnának, mint európai szövetségesei. "Célunk egy olyan megállapodás létrehozása Ukrajnával, amelyben ritkaföldfémek és más erőforrások cseréje révén biztosítanánk számukra a támogatásunkat" - mondta Trump, hozzátéve, hogy szerinte az ukrán fél nyitott lenne egy ilyen megállapodásra.
Ukrajna gazdasági jövője szempontjából kiemelkedő jelentőséggel bírnak a Politico cikkében említett stratégiai titán-, lítium-, grafit- és urántartalékok. Ezek az erőforrások alapvetően hozzájárulnak az ország stabilitásához, azonban a ritkaföldfémek egy része sajnálatos módon az Oroszország által elfoglalt területeken helyezkedik el.
Ukrajna nem igazán reagált Trump javaslatára, azonban az erőforrások szövetségesek közötti megosztása szervesen illeszkedik Volodimir Zelenszkij elnök tavaly ősszel bejelentett, de azóta kissé háttérbe szorult "győzelmi tervébe".
Nyilatkozott viszont az ügyben Olaf Scholz német kancellár, bírálva Trump javaslatát, amelyet kifejezetten egoistának és önközpontúnak nevezett. Azzal érvelt, hogy Ukrajnának szüksége lesz természeti erőforrásaira a háború utáni újjáépítés finanszírozásához. (Politico)