Különleges bejelentés: A Nemzetközi Büntetőbíróság eljárást indított Magyarország ellen a kötelezettségszegés miatt.

Benjámin Netanjahu budapesti látogatása komoly visszhangot keltett: a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) hivatalosan is tájékoztatást kér a magyar kormánytól arról, hogy miért nem intézkedtek az izraeli miniszterelnök letartóztatásáról, amikor április elején Magyarországra érkezett.

A hágai bíróság szerdán este nyilvánosságra hozott beadványában kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen. A Nemzetközi Büntetőbíróság álláspontja szerint Orbán Viktor miniszterelnök és Sulyok Tamás köztársasági elnök tudatában voltak annak, hogy Netanjahu látogatása alatt érvényben van egy nemzetközi elfogatóparancs a gázai háborúval összefüggő emberiesség elleni bűncselekmények miatt – számolt be róla a 24.hu.

Mielőtt Netanjahu Magyarországra látogatott volna, az ICC felügyeleti testületének elnöke egy hivatalos levélben hívta fel a magyar kormány figyelmét arra, hogy nemzetközi jogi kötelezettségeik teljesítése érdekében elengedhetetlen, hogy végrehajtsa a bíróság letartóztatási és kiadatási kérelmeit.

A látogatást követően magyarországi nemzetközi jogászok kiadtak egy, a Nemzetközi Büntetőbíróság melletti állásfoglalást, amelyben az állampolgárság felfüggesztése ellen is tiltakoztak, illetve Ukrajna önvédelmi jogai közé sorolták, hogy külső segítséget kérjen és kapjon. Az aláírók között ott volt a köztársasági elnök lánya és veje is - emlékeztet a lap.

Mint azt a naphire.hu is megírta, április elején Budapesten tartott közös sajtótájékoztatót Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő, amelyen a két ország közötti kapcsolatokról, biztonsági kérdésekről és az aktuális világpolitikai kihívásokról esett szó. Arról is beszámoltunk, hogy Orbán Viktor azután hívta meg Netanjahut, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki ellene a Gázai hadjárat során elkövetett állítólagos emberiességellenes bűncselekményei miatt. A magyar kormány nem sokkal később egyértelművé tette, hogy nevetségesnek tartják a hágai szervezet döntését, és ők nem fogják betartani Magyarországon.

A találkozó előtt pedig Gulyás Gergely kancelláriaminiszter bejelentette, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.

Orbán Viktor a közrádióban úgy fogalmazott a Nemzetközi Büntetőbírósággal kapcsolatban, hogy az "már nem pártatlan bíróság, nem törvényszék, hanem politikai bíróság." A kilépési folyamat nagyjából egy évig fog tartani.

Related posts