Az olvadó jég titokzatos zombivírusokat rejtőzhet, és a WHO már a legrosszabb forgatókönyvekre készül.

Nemrégiben a WHO egy különleges, jégkorszaki fagyott mamutra építő, fiktív járványügyi gyakorlatot bonyolított le. A Polaris kódnevű nemzetközi szimulációban 15 ország szakértői gyűltek össze, hogy átéljék, miként reagálnának egy permafrosztból előbukkanó, himlőszerű vírus által okozott globális járványra. Bár a mamuthimlő, mint kórokozó, csupán a képzelet szüleménye, a klímaváltozás következtében olvadó sarkvidéki jég alatt valóságosan is fellelhetők olyan, évezredeken át fagyott, de még mindig aktív "Matuzsálem-mikrobák", amelyek komoly fenyegetést jelenthetnek az emberiség jövőjére nézve.
A jégkorszakból származó fagyott állatok jelenthetik a következő világjárvány forrását. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértői ezért most egy gyakorlat keretében készültek fel egy fiktív "mamuthimlő" járványra. Ez a vírus az arktikus permafrosztból bukkanhat elő és az emberiséget fenyegetheti - hasonlóan a majomhimlőhöz vagy a koronavírushoz.
A "Polaris" elnevezésű gyakorlat keretében 15 ország szakértőinek egy csoportja egy különleges kihívással nézett szembe: meg kellett állítaniuk egy kórokozó terjedését, amely egy fagyott mamut maradványaiból került elő. A Daily Mail beszámolója szerint ez az ősi kórokozó már megfertőzte a tudósokat és egy filmes csapatot, mielőtt világszerte elérte volna áldozatait.
A Bild információi szerint a vírus szoros genetikai kapcsolatban állt a kihalt őshimlővel, valamint a jelenlegi majomhimlő vírussal. A helyzet kezelésére kidolgozott forgatókönyv azt célozta, hogy a résztvevő országok – mint például Dánia, Szomália, Katar és Németország – összehangolt erőfeszítésekkel lépjenek fel a vírus terjedésének megakadályozására. Az együttműködés elengedhetetlen a hatékony védekezéshez.
Minden országnak szándékosan csak a vírus-rejtvény egy részét adták oda, hogy teszteljék, mennyire hatékonyan osztják meg az információkat. Például az egyik csoport megtudta, hogy az egyik fertőzött kutató egy turistahajón tartózkodott - ami tökéletes karantén-környezetet biztosított a terjedés megfigyeléséhez.
A Polaris gyakorlat összesen két napig tartott, de egy háromhetes járványt szimulált. A második napon a résztvevőkkel közölték, hogy a járvány megfékezésében elért eredményeket akadályozzák a politikai döntések és az egyes államok eltérő stratégiái.
A koronavírus-járványhoz hasonlóan egyes országok nemzetközi zárlatot rendeltek el és megtiltották a beutazást. Mások nyitva hagyták határaikat, és olyan intézkedésekre támaszkodtak, mint a kontaktkutatás.
Végül a csapatnak sikerült a mamuthimlő kitörését ellenőrzés alá vonni. A WHO azonban egyértelművé tette, hogy egy valódi járvány esetén a nemzetközi együttműködés sokkal bonyolultabb lenne.
Bár a forgatókönyv és a vírus teljesen fiktív volt, a tudósok ismételten figyelmeztetnek arra, hogy az úgynevezett "zombivírusok" veszélye, amelyek a permafroszt klímaváltozás miatti felolvadásával jelenhetnek meg, nagyon is valós. Ha nemcsak a mamutok, hanem a neandervölgyiek is fertőző betegségben haltak meg, fagyott tetemeik még mindig hordozhatnak veszélyes vírusokat.
Ezek az úgynevezett "Matuzsálem-mikrobák" akár tízezer évig is aktívak maradhatnak. Az olvadó jég napvilágra hozhatja őket.
Ahogy februárban már említettük, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tavaly augusztusban a majomhimlő afrikai régiókban történt esetei és egy új, fokozottan veszélyes vírusvariáns terjedése következtében egészségügyi vészhelyzetet hirdetett ki. Csak az idei év kezdetétől számítva közel 19 ezer friss fertőzést regisztráltak a kontinens 13 különböző országában.
Februárban majomhimlővel fertőzött páciensek százai menekültek el a kórházakból a Kongói Demokratikus Köztársaság konfliktus sújtotta keleti részén. A tájékoztatás szerint Dél-Kivu tartományban több mint négyszáz páciens menekült el a helyi ápolóotthonból. Az erőszak egyre nagyobb kiterjedése miatt a járvány súlyosbodására figyelmeztetett az Africa CDC igazgatója.
"A tűzzel játszunk" - figyelmeztetett Kaseya, hangsúlyozva, hogy a menekülttáborokban a vírus gyors terjedésének kockázata jelentősen megnőtt. Elmondta, hogy a fertőzési lánc nyomozására nincs lehetőség, mivel több egészségügyi intézményt már kifosztottak, és sok menekült alultáplált, ami súlyosbítja a betegség lefolyását. Dél-Kivu tartomány egy olyan gócponttá vált, ahol a vírus valószínűleg egy veszélyesebb variáns formájában van jelen. A tesztelési lehetőségek megszűnése, a harci cselekmények és a térségből való tömeges elvándorlás miatt pedig nem állnak rendelkezésre pontos adatok a fertőzöttek számáról.