A szír lázadók gyors ütemben közelítenek Damaszkuszhoz, és most már Erdogan is nyíltan arról beszél, hogy ideje Aszad uralmát megdönteni.

Aleppo és Hama megszerzése után a szíriai lázadók már a harmadik legnagyobb város, Homsz határánál állnak, csupán öt kilométerre a város bejáratától. Homsz az utolsó jelentős város, amely Damaszkusz előtt helyezkedik el, és a lázadók most a főváros elfoglalásáról és a Bassár el-Aszad által vezetett rezsim megdöntéséről álmodoznak.
"A forradalom lényege a hatalom megváltoztatása. Jogunk van arra, hogy minden rendelkezésünkre álló eszközt igénybe vegyünk ennek a célkitűzésnek a megvalósítása érdekében."
„Tedd egyedivé a szövegedet!” – mondta Abu Mohammed al-Jolani, az iszlamista lázadók vezetője a CNN-nek.
A Hayat Tahrir al-Sham (HTS) nevű iszlamista csoport, amelyet Törökország támogat, november utolsó hetében indította el offenzíváját az északi Idlib tartomány területéről. A támadás rendkívül gyorsan zajlott le, és csupán minimális ellenállás után sikerült elfoglalniuk a háború előtt kétmilliós lakossággal rendelkező Aleppót. Ezt követően, meglepő gyorsasággal folytatták terjeszkedésüket a déli irányba.
Több város önként, harc nélkül adta meg magát, miközben Aszad hadserege a Hezbollah ellen irányuló izraeli támadások következtében meggyengült, és egyelőre nem tanúsított érdemi ellenállást. Pénteken a Deur ez-Zaur városából vonultak ki, szintén harc nélkül. A szíriai kormányzati források ugyanakkor azt hangoztatják, hogy készen állnak a harcra, és az orosz tüzérség, rakéták, valamint vadászrepülők bevonásával sikeresen bombázták Hama tartományban az iszlamista lázadók állásait.
A lázadók eközben folyamatosan terjeszkednek az ország újabb területein. A péntek délutáni jelentések szerint már a jordán határ közelében, Daraa tartományban is több várost sikerült elfoglalniuk. Ezzel párhuzamosan már második napja hajtanak végre dróntámadásokat a damaszkuszi hatalmi központ ellen, ahol valószínűleg az Aszad-rezsim kiemelkedő tagjait célozzák meg.
Másfél hét leforgása alatt 280 ezer ember kényszerült otthona elhagyására az ENSZ legfrissebb statisztikái alapján. Eközben az iszlamista csoportok arról nyilatkoznak, hogy Aszad hatalma megingott, és már a főváros, Damaszkusz meghódítása a céljuk.
Erre biztatja őket legfőbb külpolitikai szövetségesük, finanszírozójuk és katonai támogatójuk, Erdogan török elnök is. Erdogan pénteken azt mondta, azt kívánja, hogy a lázadók előretörése "incidensek nélkül folytatódjon".
"Idlib, Hama, Homsz, és természetesen a végső cél, Damaszkusz: az előrehaladás továbbra is töretlenül folytatódik" - nyilatkozta.
Erdogan arról is beszélt, hogy hiába próbált összehozni tárgyalásokat, Aszadtól nem kapott pozitív választ, amit tudomásul vett. Irán eközben nem hivatalos források szerint arra készül, hogy újabb katonai eszközöket és tanácsadókat küldjön Szíriába, hogy megsegítse szövetségesét, Aszad elnököt, míg Oroszország felszólította állampolgárait, hogy a lehető leggyorsabban hagyják el Szíriát.
A török, iráni és Lavrov orosz külügyminiszter szombaton Katar fővárosában gyűlik össze, hogy megvitatják Szíria jövőjét. A találkozó célja, hogy a résztvevők közösen keressenek megoldásokat a régió feszültségeire és a konfliktus következményeire.