Többen megkérdőjelezték a döntést, most pedig részletesen kifejtjük: miért volt indokolt a Nyíregyháza számára a Debrecen ellen megítélt büntetőrúgás. | M4 Sport

Gonda Suicsi, a debreceni csapat kapusa, figyelmen kívül hagyta, hogy cselekedetei veszélyeztethetik a nyíregyházi Kovács Milán testi épségét. A játékos nyújtott lábbal csapott oda, és ezzel véletlenül eltalálta az ellenfél középpályását, ami miatt a mérkőzést eldöntő büntetőt ítéltek.
Szenzációs vitát generált a Nyíregyháza-Debrecen keleti rangadó 51. percében megítélt tizenegyes, amelyet a VAR technológia segítségével állapítottak meg. Eppel Márton higgadtan értékesítette a büntetőt, így a hazai csapat végül 1-0-ra diadalmaskodott.
Nyilván az esetet övező, pályán, lelátón és a közösségi oldalakon tapasztalható feszültség annak is szól, hogy a bajnokság végének közeledtével egyre kiélezettebb a harc az NB I-ben, ez a három pont is sorsdöntő lehet a kiesés szempontjából. A Nyíregyháza a sikerrel a Debrecent maga mögé utasítva a 9. helyre lépett fel, míg a jelenleg 10. Loki ismét a kieső zónában találhatja magát, ha a még mögötte álló Zalaegerszeg vasárnap este legalább döntetlent ér el a sereghajtó Kecskemét ellen az OTP Bank Liga 29. fordulójának záró meccsén.
Vizsgáljuk meg, mi zajlott le a pályán: Kovács Milán, a nyíregyházi csapat középpályása, egy precíz hazafejelést követően lendületet vett a labda irányába. Betört az ellenfél tizenhatosának területére, ahol egy váratlan ütközés történt a debreceni kapus, Gonda Suicsi, és ő között. A kapus éppen a labda megszerzésére készült, amikor a két játékos összeütközött.
A felvételen és a VAR-elemzés során megfigyelhető lassításokban jól látszik, hogy Gonda a mellkasával érinti a labdát, azonban eközben nyújtott lábbal eltalálja Kovács jobb sípcsontját, sőt, a bal bokájára is rátapos.
Egy februári cikkünkben részletesebben is elemeztük a talpalások és taposások kérdéskörét. Akkor már hangsúlyoztuk, hogy a szabálytalanságok értékelésénél az intenzitás kulcsszerepet játszik. Fontos szempont, hogy milyen mértékű erővel hajtják végre a szabálytalanságot, hol érinti a játékos az ellenfelet, és hogy a cselekedet következtében sérülés lép-e fel.
Nos, Gonda dinamikus kiugrása során nem vette figyelembe, hogy milyen következményekkel járhat a belépője, és hogy ezzel esetlegesen veszélybe sodorhatja ellenfele testi épségét. Kovács az eset után a földön maradt, és jól látható, hogy a kapus stoplija nyomot hagyott az eltalált jobb lábán.
A stoplival elkövetett szabálytalanságok rendkívül kockázatosak a sértettek testi épségére nézve, ezért az ilyen esetek szankcionálása általában nagyon szigorú. Ráadásul a DVSC játékosa viszonylag magas területen érte el az ellenfelét, ami miatt akár a piros lap kiszabása is szóba jöhetett.
Ahogyan korábban már kifejtettük a cikkünkben, a talpalás gyakran becsapja a játékvezetőket, és ezek a szabálytalanságok általában megkövetelik a videós visszajátszás alkalmazását. Most is hasonló szituáció állt elő: Bognár Tamás játékvezető a mérkőzés során nem vette észre Gonda szabálytalanságát, ezért a VAR javaslatára került sor a visszanézésre.
Felmerülhet, hogy a kapusoknak több minden megengedhető a saját 16-osukon belül, de rájuk ugyanúgy vonatkozónak a szabályok, mint bármely más mezőnyjátékosra, a szerelések során nekik is figyelembe kell venniük az ellenfelet.
Az ítélet körüli viták egyik fő oka az volt, hogy sokan úgy vélték, Gonda birtokában volt a labda a "szerelési kísérlet" során. Ám valójában nem ez történt; a labda csupán a mellkasát érintette. Az IFAB 12. szabálya szerint a kapusok csak akkor birtokolják a labdát, ha azt kézzel vagy karral irányítják. Még ha a labdabirtoklás meg is valósult volna, a japán kapus helyzete nem változott volna, mivel cselekedete veszélyeztette az ellenfél játékosának testi épségét.