Sokkoló figyelmeztetés az IMF-től: Az iráni konfliktus katasztrofális hatással lehet a világ gazdaságára.

Drámai figyelmeztetés érkezett az IMF vezetőjétől: az Egyesült Államok iráni légicsapásai komoly kockázatot jelenthetnek a várt gazdasági fellendülés szempontjából! Míg a globális közgazdasági helyzet elkerülheti a recessziót, a fokozódó bizonytalanság mindenkire negatív hatással lehet, és sokakat nehéz helyzetbe hozhat.

Az IMF vezérigazgatója hangsúlyozza, hogy az Egyesült Államok iráni légi csapásainak következményei messze túlmutatnak az energiaiparon, és szélesebb körű globális hatásokat generálhatnak, fokozva ezzel a nemzetközi bizonytalanságot. Véleménye szerint a világ várhatóan elkerüli a recessziót, azonban a meglévő bizonytalanságok visszafogják a gazdasági növekedés kilátásait – számolt be róla a Világgazdaság.

Az energiaárak emelkedése okozta a legnagyobb meglepetést, amelyet az IMF folyamatosan monitoroz. Azonban nem csupán közvetlen hatásokról van szó, hanem másodlagos és harmadlagos következmények is felmerülhetnek. Ha ezek a zavarok tartósan fennmaradnak, jelentős lassulás várható a világ vezető gazdaságainak működésében - nyilatkozta Kristalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) főigazgatója a Bloomberg hírportálnak a közel-keleti konfliktus kapcsán.

Az olajárak hétfő reggel drámai emelkedésnek indultak, január óta nem látott szintre, amelynek fő mozgatórugója az Egyesült Államok és Izrael közötti együttműködés volt. A két ország súlyos légi támadást indított Irán nukleáris létesítményei ellen, ami tovább fokozta a globális olajellátással kapcsolatos aggodalmakat. Most a világ Teherán reakciójára figyel, hiszen a következő lépés jelentős hatással lehet a piaci helyzetre.

A perzsa állam eddig nem indított támadást amerikai létesítmények vagy hajók ellen, azonban a parlamentjük már zöld lámpát adott a Hormuzi-szoros lezárására vonatkozó javaslatnak. Az iráni médiában megjelent információk szerint viszont egy ilyen intézkedéshez a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanács hozzájárulása is elengedhetetlen.

A piaci álláspont egyelőre az, hogy reménykednek: az amerikai beavatkozás nem fajul el. Georgieva szerint a világ valószínűleg elkerüli a recessziót, de egyre nagyobb a bizonytalanság, ami általában visszafogja a növekedési kilátásokat.

Az amerikai jegybank, azaz a Fed, nemrégiben bejelentette, hogy várhatóan az év végén mérsékelheti az alapkamat szintjét. Érdemes kiemelni, hogy az IMF áprilisi előrejelzéseiben csökkentette a globális növekedési kilátásait: idén 2,8 százalékos, míg jövőre 3 százalékos bővülést jósol, ami jelentős eltérés a korábban várt 3,3 százalékos növekedéstől.

Related posts