Használ spray-s naptejet? A bőrgyógyászok figyelmeztetnek, hogy sokan elkövetnek 7 súlyos hibát, amikor ezt a terméket alkalmazzák.
A nyári napsütés varázslatosan vonzó, és sokan a szabadban töltik az időt – ilyenkor pedig elengedhetetlen a megfelelő fényvédelem. A spray-s naptejek rendkívül praktikus és gyors alternatívát nyújtanak, azonban ha nem alkalmazzuk őket helyesen, az jelentősen csökkentheti a védelmi hatásukat. Nézzük meg, melyek a leggyakoribb buktatók, amelyeket a bőrgyógyászok figyelmeztetése szerint érdemes elkerülni!
Dr. Hannah Kopelman, a New York-i bőrgyógyász és hajsebész a Health magazinnak adott interjújában kifejtette, hogy a napvédő spray-k alkalmazása sokkal hatékonyabb alternatíva, mint a fényvédelem teljes hiánya. Különösen a gyermekek és a gyakori utazók számára jelentős előnyökkel bírnak. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a spray-k használata megfelelő technikát igényel. Ha valaki nem fordít elegendő időt arra, hogy alaposan bedörzsölje a bőrébe, és rendszeresen újra felvigye, akkor célszerűbb, ha a megszokott, kinyomható naptejet választja.
Sokan hajlamosak azt hinni, hogy egy gyors fújás elegendő a napvédelemhez, de a naptej hatékony védelme érdekében legalább 2 mg-ot kell felvinni négyzetcentiméterenként. Ha spray-t használsz, érdemes több időt szánni a fújásra – ne csak pár másodpercig fújd a bőröd egy-egy testrészre!
"A pácienseimnek azt szoktam javasolni, hogy minden jelentősebb testrészre golflabda nagyságú mennyiséget alkalmazzanak, még a spray-formájú termékek esetében is" - osztja meg tapasztalatait az orvos.
Rachel Day bőrgyógyász hozzátette, hogy spray-nek láthatóan be kell fednie a bőrt és csillognia kell rajta, majd be kell dörzsölni. Vagy először fújja a tenyerébe, így jobban láthatja, mennyit visz fel a test egyes részeire.
Az aeroszolos naptejek alkalmazásakor sokan hajlamosak 30-40 centiméter távolságból fújni, pedig a gyártók általában 10-15 centiméternyi távolságot ajánlanak. Amennyiben túl messziről permetezzük, a fújt anyag a levegőben szétszóródik, és így nem jut elég hatóanyag a bőrünkre, ami miatt a védelem hatékonysága csökkenhet. Érdemes tehát figyelni a megfelelő távolságra a maximális védelem érdekében.
Bár a spray-s naptejek látszólag egyenletesen fednek, a valóságban gyakran egyenetlenül rakódnak le. A bőrgyógyászok ezért javasolják, hogy a felvitel után kézzel oszlassa el a naptejet a bőrön. Ez különösen fontos a nehezebben elérhető területeken - például a hát alsó részén vagy a vállakon.
- Sokan azt gondolják, hogy elég befújni a bőrt, de ha nem keni szét fizikailag, egyenetlen lesz a felvitel és foltos lesz a védelem - mondta Kopelman. - A fényvédőnek egyenletes rétegre van szüksége ahhoz, hogy hatékonyan működjön.
A szél nemcsak elviszi a permetet, de az irányát is könnyen megváltoztatja. Ezért sose fújja közvetlenül a levegőbe remélve, hogy az majd a testére száll - mert több kerül a környezetbe, mint a bőrre. Szélben a legjobb, ha előbb a kezére fújja, majd onnan viszi föl a bőrére.
Gyakran elfeledkezünk bizonyos testrészeinkről, pedig a fül és a lábfej bőre rendkívül érzékeny a napfény hatásaira. Éppen ezért lényeges, hogy ezeket a területeket is alaposan védjük a napsugárzás ellen, legyen szó spray-ről vagy krémről. A bőrrák sajnos sok esetben éppen ezeken a helyeken üti fel a fejét először, így érdemes fokozott figyelmet fordítani rájuk.
A fényvédelem nem tart örökké. Még ha vízálló is a termék, 2 óránként újra kell alkalmazni, különösen fürdés vagy izzadás után. A spray-s naptejek újrafújása még gyorsabb, így semmi sem indokolja az egyszeri használatot.
Ha még mindig nyári strandtáskában lapul az előző évi naptej, itt az ideje megszabadulni tőle. A fényvédő hatóanyagai ugyanis idővel lebomolhatnak, és kevésbé lehetnek hatékonyak az UV-sugarak elleni védekezésben. Ráadásul a hosszú ideig tartó nagy hőség is hozzájárulhat a hatékonyság csökkenéséhez. A szakértők ezért azt tanácsolják, hogy a következő évi utazás előtt szerezzünk be új fényvédőt.