Az Európai Unió szankciós listájára kerülhetett volna a szerb miniszterelnök-helyettes, azonban Magyarország és Szlovákia vétója miatt ez a lépés nem valósult meg.

Aleksandar Vulin már elismerést is nyert az orosz titkosszolgálat részéről, ami a munkájának és érdemeinek elismerését jelzi.

Magyarország és Szlovákia megakadályozták azt a javaslatot, amely uniós szankciókat és beutazási tilalmat irányzott volna Aleksandar Vulint, Szerbia miniszterelnök-helyettesével szemben.

A hírek szerint a szerb politikai élet egyik prominens alakja, Aleksandar Vulin, arról számolt be, hogy az Európai Parlamentben nemrégiben elhangzott kritikái miatt merült fel egy esetleges intézkedés. Vulin hangsúlyozta, hogy határozottan elutasítja, hogy Szerbia az EU politikájához igazodva szankciókat vezessen be Oroszország ellen. Sőt, azt is állította, hogy az EU célja Aleksandar Vučić szerb elnök hatalmának megingatása. Később azonban tisztázta a helyzetet, kijelentve, hogy az Európai Unió még nem hozott döntést ellene beutazási tilalom ügyében, és az orosz RIA Novosztyi hírügynökség téves információkat közölt. A TV Prva csatornának adott interjújában Vulin elmondta, hogy a szankciók bevezetéséről az EU külügyminisztereinek ülésén döntöttek volna, de Magyarország és Szlovákia vétója miatt ez nem valósult meg.

"A ti küzdelmetek a mi küzdelmünk is" - üzente Orbán Viktor Aleksandar Vučićnak, aki a belgrádi utcák visszafoglalására készül. Az MKKP véleménye szerint Orbán Viktor Vučić-rezsim melletti kiállása nem csupán hazaárulás, hanem a balesetben tragikusan elhunytak emlékének meggyalázását is jelenti.

Aleksandar Vulin Szerbia oroszpárti táborának egyik vezéralakja, régóta szoros kapcsolatot ápol a Kremllel. Az Egyesült Államok 2023-ban már szankciókat vezetett be ellene, azzal vádolva, hogy kormányzati pozícióját felhasználva támogatja a Nyugat elleni "rosszindulatú" orosz műveleteket. Az amerikaiak szerint emellett a fegyvercsempészethez és szervezett bűnözői körökhöz is van köze.

Aleksandar Vulin, Szerbia egykori állambiztonsági vezetője, kitüntetésben részesült az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálattól (FSZB), amelyet a hírszerzési együttműködés terén végzett munkájáért kapott. Vulin rendszeresen találkozik orosz tisztségviselőkkel, köztük Szergej Nariskinnel, az orosz külföldi hírszerzés igazgatójával, ezzel is erősítve a két ország közötti kapcsolatokat.

Szerbiában néhány hónap leforgása alatt a Vučić-rezsim ellen szerveződő tüntetések egy átfogó tiltakozássá fejlődtek, amely 2024. november 1-jén, az újvidéki pályaudvari tragédia következtében indult el. Aleksandar Vulin nemrégiben nyíltan elismerte, hogy a belgrádi kormány orosz titkosszolgálati támogatást is igényelt a demonstrációk elfojtására.

A szerb miniszterelnök-helyettes bejelentette, hogy a Vučić-rezsim orosz titkosszolgálati támogatással lépett fel a demonstrálók ellen. A budapesti fogadásra megérkezett a szerb tüntetők kerékpáros felvonulása, ahol a Hősök terén több százan gyűltek össze, hogy kifejezzék szolidaritásukat. A szerb hatalmi struktúra láthatóan meggyengült, Aleksandar Vučić már képtelen olyan nagy létszámú tömeget az utcákra vinni, mint a diákok esetében.

Related posts