A szavak szintjén a határvédelem hangsúlyos, ám a gyakorlatban a kvóták vezetik a politikát - Magyar Péter pártja következetesen Brüsszel irányelveit támogatja a migrációs kérdésekben.

Miközben Magyar Péter a nyilvánosság előtt következetesen elhatárolódik az uniós migrációs politikától, pártjának EP-képviselői rendre megszavazzák a migrációs paktumot, a kvótákat és a hazánkat sújtó bírságokat. A nyilvános szavazási jegyzőkönyvek szerint a Tisza Párt következetesen Brüsszel álláspontját képviseli - szemben a magyar emberekkel.

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, az utóbbi időszakban folyamatosan azon dolgozott, hogy olyan imázst építsen ki, amelyben világosan megjelenik az EU migrációs politikájával szembeni határozott ellenállása.

Ennek ellenére a párt európai parlamenti képviselőinek szavazási viselkedése mást sugall:

Az egyik 2025-ös uniós költségvetési szavazás során a Tisza képviselői igennel szavaztak egy olyan módosításra, amely 25 millió euróval növelte meg a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap keretét - egyértelműen azzal a céllal, hogy "elősegítse a migrációs paktum gyors és hatékony végrehajtását".

A Tisza képviselői emellett olyan kezdeményezéseket is pártfogoltak, amelyek

Az álláspontjuk világosan körvonalazódik: nem csupán a magyar határvédelmet nem támogatják, hanem kifejezetten a brüsszeli szankciós mechanizmusokat is pártolják – éppen azokat az eszközöket, amelyek körül a kormány a leghevesebb vitákat folytatja az Európai Unióval.

Különösen figyelemre méltó, hogy míg a Tisza politikai képviselői határozottan elutasítják, hogy bármilyen, hasonló jellegű szavazás zajlott volna - Kollár Kinga például kijelentette, "nem volt olyan szavazás, amely a magyar határzár büntetésére irányult" -, a nyilvános jegyzőkönyvek világosan ellentmondanak ennek a kijelentésnek.

A 2026-os költségvetési irányelvek egyik fontos megállapítása egyértelműen hangsúlyozza: "...a szolidaritás és a méltányos felelősségmegosztás elvét tiszteletben kell tartani." Ez az alapelv képezi az uniós kvótarendszer fundamentumát, és a Tisza Párt képviselői is támogatták ezt a döntést.

A szavazások során aktívan részt vevő Európai Parlamenti képviselők, mint például Dávid Dóra, Tarr Zoltán, Kulja András, Lakos Eszter, Gerzsenyi Gabriella és Kollár Kinga, folyamatosan a Európai Néppárt valamint a migrációpárti többség álláspontját képviselték és támogatták.

A Tisza Párt politikai irányvonala markánsan eltér a magyar választók többségének véleményétől. A Századvég legfrissebb felmérései azt mutatják, hogy a magyar lakosság 85%-a elutasítja a migránsok kötelező betelepítését. Az uniós adatok is hasonló tendenciát tükröznek: a megkérdezett európai polgárok közül tízből hatan ellenzik a kvótarendszert.

Ennek ellenére a Tisza Párt folyamatosan kiáll az olyan javaslatok mellett, amelyek elősegítik a brüsszeli paktum végrehajtását.

Sőt, a párt több tagja határozottan kiállt a migráció és a multikulturalizmus mellett. Pósfai Gábor operatív igazgató Bécset emelte ki mint "az integráció sikeres példáját", míg Dávid Dóra EP-képviselő nyíltan kijelentette: "fogadjunk be mindenkit".

- még ha ezt a kommunikáció során néha próbálják is eltussolni.

A magyar kormány e téren már egy évtizede következetesen fellép a határok védelme érdekében. 2015-ben kezdődött el a déli határzár építése, amely jelentős mértékben csökkentette az illegális határátlépések számát.

Azóta Magyarország határvédelmi rendszere a legszigorúbbak közé emelkedett Európában. Ezzel szemben a Tisza Párt olyan intézkedések mellett áll ki, amelyek gyengítik ezt a védelmet, és szankciókat helyeznek kilátásba emiatt. Ezen felül pénzbírságot szabnának ki azon országokra, köztük Magyarországra is, amelyek továbbra is elkötelezettek saját határaik védelme iránt.

Related posts