A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) birtokába került a régió egyik legkorszerűbb mesterséges intelligencia számára kifejlesztett szuperszámítógép-rendszere.

A Szegedi Tudományegyetemen 2025. július 8-án ünnepélyesen bemutatták azt a figyelemre méltó, 1,75 petaflops teljesítményű szuperszámítógépet, amely az egyetem IKIKK Mesterséges Intelligencia Kompetenciaközpontjának szakmai irányításával nyújt számítási erőforrásokat az SZTE mesterséges intelligencia kutatásaihoz. Ez az Európa élvonalába tartozó technológiai infrastruktúra nem csupán az MI fejlesztését segíti elő, hanem számos tudományág kutatóinak munkáját is új dimenziókba emelheti. Az esemény keretében az SZTE és a Hewlett Packard Enterprise (HPE) stratégiai partnerségi megállapodást kötött, amely hosszú távon garantálja az infrastruktúra szakmai és technológiai támogatását.
Az SZTE legújabb modern infrastruktúrájának bevezetése mögött az a szándék áll, hogy az egyetem megőrizze domináló pozícióját a hazai mesterséges intelligencia kutatás és alkalmazás területén, valamint aktív szereplője maradjon a nemzetközi tudományos közösségnek. Az esemény során Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora hangsúlyozta, hogy a mesterséges intelligencia napjainkban már a tudomány szinte minden szegmensét áthatja, és a kiemelkedő teljesítményű szuperszámítógépek nélkülözhetetlenek a MI alkalmazásával végzett kutatásokban.
Az esemény keretein belül Bódis László, az innovációért felelős helyettes államtitkár, méltatta a Szegedi Tudományegyetem által kidolgozott innovációs ökoszisztémát, amelyhez a HPE szuperszámítógépe is hozzájárul. Bódis László hangsúlyozta, hogy két fontos program keretében nyújtanak támogatást az innovatív technológiai vállalatok számára: az egyik a Gyorsítósáv, amely az élettelen természettudományok és a műszaki tudományok területén segíti az előrelépést, míg a másik, a Life Sciences Catalyst, az élettudományok terén kínál lehetőségeket a fejlődéshez.
Dr. Palkovics László, a mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos, a magyarországi szuperszámítási kapacitások bővítésének legújabb fejleményeit osztotta meg. Az ünnepélyes esemény keretében bejelentették, hogy a német ParTec AG 3 milliárd eurós befektetést indít Magyarországon, amelynek következményeként egy 1600 petaflops teljesítményű szuperszámítási adatközpont fog épülni. Emellett nemrégiben létrejött egy megállapodás, amely lehetővé teszi, hogy a HUN-REN SZTAKI konzorcium keretében a magyar kutatók hozzáférjenek a németországi Jülichben található JUPITER szuperszámítógéphez, amely a világ negyedik legnagyobb, 800 petaflops kapacitású gépe. Ebből a teljesítményből 10 petaflops kifejezetten Magyarország számára lesz fenntartva.
- hangsúlyozta Dr. Palkovics László.
Az SZTE-n az tette szükségessé a saját MI számítási kapacitás kiépítését, hogy az elmúlt időszakban egyre nagyobb mennyiségű adattal folynak mesterséges intelligenciát alkalmazó kutatások. Az új infrastruktúra támogatást nyújt többek között Prof. Dr. Berényi Antal neurokibernetikai, Prof. Dr. Rovó László cochleáris implantátum fejlesztési kutatásaihoz, Dr. Röst Gergely járványterjedési matematikai modellezéséhez vagy Prof. Dr. Jelasity Márk MI-kutatásaihoz, amelyek a nagy nyelvi modellek sérülékenységét és belső tudásreprezentációját vizsgálják.
Az MI-alapú szuperszámítógépek forradalmasítani fogják a genomkutatást, lehetővé téve, hogy egy emberi génállomány teljes elemzése mindössze órák alatt, a korábbi napok helyett valósuljon meg. Ezen kívül a gyógyszerfejlesztés terén is jelentős előrelépéseket hozhat, hiszen a molekulák viselkedésének szimulációja révén felgyorsíthatja a célzott terápiák kidolgozásának folyamatát. Emellett a fizika és az anyagtudomány területén is kulcsszerepet játszhat, mivel hatékonyan futtathatja az új anyagok szerkezetének szimulációit, elősegítve ezzel a tudományos felfedezéseket.
Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja az eseményen bemutatta a Szegedi Tudományegyetem Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központjában összefogott kiemelt kapacitásait. Az IKIKK élettudományi klaszterében olyan kiemelt kapacitások vannak, mint az SZTE Biobankja, a Szekvenáló Központi Laboratórium, a természettudományi klaszterében pedig a MOL Elválasztástechnológiai Labor vagy az Anyagtudományi Műszerközpont. E projektek MI-támogatásához alapította meg az SZTE IKIKK Prof. Dr. Jelasity Márk vezetésével a Mesterséges Intelligencia Kompetenciaközpontot, amely önálló kiemelt kapacitásként a kutatás adatfeldolgozási, modellezési munkáját segíti majd.
A Szegedi Tudományegyetem mostantól lehetőséget kínál az IKIKK Mesterséges Intelligencia Kompetenciaközpontján keresztül, ahol az egyetemi kutatócsoportok jelentkezhetnek, hogy MI-vel kapcsolatos kutatási igényeikre megoldási javaslatokat kapjanak, valamint ehhez szükséges számítási erőforrásokat is biztosítanak. Prof. Dr. Jelasity Márk, a központ vezetője hangsúlyozta, hogy céljuk egy erős szakmai támogatás biztosítása az SZTE-n születő mesterséges intelligencia koncepciók és projektek számára.
Prof. Dr. Kónya Zoltán, az SZTE tudományos és innovációs rektorhelyettese és az IKIKK vezetője hangsúlyozta, hogy az újonnan beszerzett szuperszámítógép nem csupán kutatási célokat szolgál, hanem az egyetem belső folyamatait is mesterséges intelligenciával kívánja támogatni. Az MI-asszisztensek révén a hallgatói kérdések 90-95%-át hatékonyan meg lehet válaszolni, ami jelentős előnyöket nyújt a hallgatói szolgáltatások terén. Ezen kívül, az alapvető klinikai betegirányítási folyamatok is sokkal hatékonyabbá válhatnak, lehetővé téve a gyorsabb és pontosabb döntéshozatalt. Prof. Dr. Kónya Zoltán kiemelte, hogy az egyetemi projektek áttekintése során fontos, hogy feltérképezzék, hogyan lehetne a mesterséges intelligencia alkalmazásával még eredményesebbé tenni a működésüket.
A HPE szuperszámítógép üzemeltetését, valamint az informatikai infrastruktúrába való integrálását az SZTE Informatikai és Szolgáltatási Igazgatósága irányítja, Fekete Csaba igazgató vezetésével. Az igazgató kulcsszerepet játszott a beruházás előkészítésében és megvalósításában. Fekete Csaba hangsúlyozta:
- Világszínvonalú technológiát üzemeltünk be, amelynek teljesítménye biztosítja, hogy az akadémiai alapkutatásokban és AI alkalmazások kutatásában részt vehetünk a világ élvonalában. A szuperszámítógép üzemeltetése számos új műszaki kihívást jelent, ezek közül az egyik legfontosabb az energiafelhasználás mértéke és hatékonysága, hiszen a rendszer működése 26 kWh, hűtése további 14 kWh elektromos áramot igényel. A fenntarthatóság szempontjából kiemelten fontos, hogy a legkorszerűbb, új generációs technológiák alkalmazásával a kiemelkedő teljesítményt relatívan alacsony energiafogyasztással biztosítja az eszköz.
Fekete Csaba kiemelte, stratégiai előny, hogy a beruházást az egyetem olyan konstrukcióban valósította meg, amely rugalmasságot biztosít a kapacitások jövőbeli bővítéséhez.
A PC Trade Systems Kft. képviseletében Tóth Gábor ügyvezető igazgató az eseményen kiemelte: - A szuperszámítógépek világában a Hewlett Packard Enterprise által kifejlesztett Cray rendszer három leggyorsabb szuperszámítógép között szerepel, és élen jár Európában is, most pedig Szeged városában is elérhetővé vált. Az újonnan átadott rendszer különlegessége, hogy rugalmassága révén a kihasználtságának mértéke folyamatosan optimalizálható, ami az SZTE vezetésének felelős pénzügyi gazdálkodását dicséri; a költségek mindig az aktuális használati szintnek megfelelően alakulnak. A HPE GreenLake konstrukció révén a Szegedi Tudományegyetem nemcsak a saját igényeit elégíti ki, hanem szolgáltatóként a térség széleskörű szükségleteit is kielégítheti.
- Emelte ki Tóth Gábor.
Az SZTE új rendszere 6 darab HPE node-ból, vagyis nagy teljesítményű önálló számítási egységből áll. A szerverek összesített magszáma 416 darab, összesített teljesítményük pedig 1,75 petaflops, vagyis másodpercenként 1,75 billiárd lebegőpontos művelet elvégzésére képesek. Mindez több tízezerszerese egy átlagos számítógép teljesítményének, így a szuperszámítógép használatával percek alatt végezhetők el olyan feladatok, amelyek hagyományos eszközökkel napokig vagy hetekig tartanának.