Felfedeztek egy 55 méter átmérőjű aszteroidát, amely 2032-ben potenciálisan ütközhet a Földdel.

A NASA elemzése alapján nem zárható ki teljes bizonyossággal, hogy elkerüli a Földet a 2024 YR4 nevű aszteroida. Igaz, a becsapódás valószínűsége meglehetősen kicsi.

A tavalyi év végén, 2024. december 27-én észlelte az ATLAS rendszer a 2024 YR4 kódnevű aszteroidát. Bár az égitest eddig nem volt ismert, most hirtelen a rivaldafénybe került: kiderült ugyanis, hogy viszonylag nagy az esély rá, hogy eltalálja a Földet - számolt be róla a Gizmodo.

Kezdjük a végén: a NASA megállapítása szerint a 2024 YR4 aszteroida Földre való becsapódásának valószínűsége 1,2 százalék. Ez azt jelenti, hogy a valószínűsége annak, hogy ez a katasztrófa elkerülhető, 98,8 százalékra rúg. Bár az 1,2 százalék elsőre csekélynek tűnhet, más aszteroidákhoz viszonyítva ez az érték viszonylag magasnak számít.

Az észlelés pillanatában az objektum 829 ezer kilométer távolságra helyezkedett el a Földtől. Jelenleg az égitest távolodik bolygónktól, de 2028 decemberében újra visszatér. Ez a visszatérés lehetőséget ad a NASA számára, hogy alaposabb vizsgálatoknak vesse alá az égitestet, ezáltal pedig pontosabb adatokat gyűjtsön az esetleges veszélyekkel kapcsolatban.

Az aszteroida körülbelül 55 méter átmérőjű, és a becslések alapján várhatóan 17,32 km/másodperces sebességgel hatol majd be a légkörbe.

A szakemberek hat különböző találkozási pontot találtak 2032 és 2074 között, amelyek közül az első tűnik a legveszélyesebbnek. Ekkor - egész pontosan 2032. december 22-én - kerülhet a legközelebb a bolygóhoz. Ez az időpont a 3-as szintű besorolást kapta a Torino-skálán.

A Torino-skála célja, hogy értékelje és osztályozza a földközeli égitestek által a Földre gyakorolt becsapódási veszélyt. A skála 0-tól 10-ig terjed, ahol a 0-s kategóriába tartozó objektumok esetében a becsapódás valószínűsége elhanyagolhatóan kicsi. Ezzel szemben a 10-es értéket elérő égitestek esetén a becsapódás elkerülhetetlen, és olyan mértékű éghajlatváltozást idézhet elő, amely súlyosan, sőt akár végzetesen is fenyegeti a jelenlegi civilizációnk jövőjét.

A csillagászok számára a 3-as szint kiemelkedő jelentőséggel bír. Ezt a Torino-skála a következőképpen írja le:

Egy közelgő találkozás, amely a csillagászok figyelmének középpontjába kerül. A legfrissebb számítások szerint ennek az eseménynek 1%-os vagy annál magasabb esélye van arra, hogy helyi szintű pusztítást idézzen elő. Valószínű, hogy a jövőbeli teleszkópos megfigyelések során az objektumot 0-ás kockázatúnak fogják minősíteni. Javasolt a nyilvánosság és a megfelelő hatóságok időben történő tájékoztatása, különösen, ha a találkozás egy évtizeden belül várható.

A Naprendszerben számos potenciálisan veszélyes aszteroida található, de ezek ritkán képviselnek valós fenyegetést a Föld számára. Az elnevezés valójában arra utal, hogy ha egy ilyen aszteroida belép a légkörbe, van rá esély, hogy nem ég el teljesen, ami következményekkel járhat.

A 2024 YR4 becsapódása a számítások szerint 8 megatonnás lenne, vagyis 500-szor nagyobb, mint a Hirosimára ledobott atombombáé.

A Gizmodo kiemeli, hogy a múltban már előfordult egy aszteroida, amely a Torino-skálán 4-es értékelést kapott: ez nem más, mint az 99942 Apophis. Azonban a későbbi megfigyelések alapján ennek az égitestnek a kockázati besorolása 0-ra csökkent.

Related posts