Egy különleges lista bukkant fel, tele nem létező könyvekkel, amelyet számos neves amerikai lap is közzétett. A felfedezés hátterében pedig egy mesterséges intelligencia állt.

Több amerikai lapban is napvilágot látott egy ajánlás a nyári olvasmányokról, ám a felsorolt művek között akadtak olyanok is, amelyek valójában nem is léteznek - számol be róla az NPR.

Mint kiderült, az érintett lapok egy mesterséges intelligencia (MI) által előállított listát vásároltak meg egy független kiadótól. Az MI azonban, ahogy az lenni szokott, kicsit elkalandozott a valóságtól, és sajnálatos módon ez senkinek sem tűnt fel időben, így a lista több helyen is megjelent nyomtatásban. Ráadásul nem csupán egy-két hiba fordult elő: a 2025-ös nyári olvasólista tizenöt könyvéből tíz olyan cím, amely soha nem létezett. A szerzők valóban léteznek, de ilyen címmel egyetlen könyvet sem írtak. A képen piros színnel kiemeltük a fiktív könyveket, míg sárgával a valósakat jelöltük.

A lista többek között olyan lapokban is megjelent, mint a Chicago Sun-Times vagy a Philadelphia Inquirer. Előbbi kiadójának, a Chicago Public Mediának a marketingigazgatója, Victor Lim azt mondta, a lista nem saját maguk által előállított tartalom, hanem a King Featurestől licencelték, amely a Hearst Newspapers nevű kiadóhoz tartozik. "Vizsgáljuk, hogyan kerülhetett ez nyomtatásba. Ez egy licencelt tartalom, amelyet nem a Sun-Times hírszerkesztősége készített vagy hagyott jóvá, de elfogadhatatlan, hogy bármilyen tartalom, amelyet az olvasóinknak nyújtunk, pontatlan legyen. Nagyra értékeljük olvasóink bizalmát a tudósításainkban, és nagyon komolyan vesszük ezt az ügyet. Vizsgáljuk, és hamarosan további információval szolgálunk" - írta Lim az NPR-nak.

A lista szerzője nem ismert, de Marco Buscaglia vállalta a felelősséget érte, és elmondta, hogy a tartalom összeállítása során részben mesterséges intelligenciát használt. "Ez hatalmas tévedés volt a részemről, és semmi köze a Sun-Timeshoz. Ők bíznak abban, hogy az általuk megvásárolt anyag megbízható, én viszont megszegtem ezt a bizalmat. Teljes mértékben én vagyok a felelős" - nyilatkozta az NPR-nek.

A nagy nyelvi modellek által vezérelt mesterséges intelligenciák hallucinációja – azaz az, hogy olyan információkat produkálnak, amelyek részben vagy teljes egészében tévesek – nem meglepő jelenség, hiszen ez a működésük természetéből fakad. Ennek ellenére ezek az MI-k bizonyos feladatok ellátásában még mindig értékes eszközökké válhatnak. Ugyanakkor a kontrollálatlanul publikált szövegek előállítása nyilvánvalóan nem tartozik a hasznos alkalmazások közé.

Related posts