Több gólya érkezett, mindegyik fiókát hozott magával: új remények szárnyra kaptak.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület örömhírt osztott meg: a tavalyi évben hazánkban több mint ötezer gólyapár fészkelése történt, ami figyelemre méltó növekedést jelent. Bár a szakértők figyelmeztetnek, hogy egyetlen év adatai alapján nem vonhatunk le hosszú távú következtetéseket, az emelkedés mégis biztató jel a madárvilág védelme szempontjából.

A nemzetközi gólyafelméréshez kapcsolódva zajlott tavaly a tizenötödik országos fehérgólya-felmérés Magyarországon, az eredmények pedig kedvező képet mutatnak. Az adatgyűjtés alapján több mint ötezer gólyapár fészkelt 2024-ben hazánkban, ami jelentős növekedés az eddigi mélypontot jelentő 2019-es 4000 párhoz képest, de nem kiugróan magas az 1970-es évek eleje óta megfigyelt, az időjárástól függően 4800-5600 pár között változó populációt figyelembe véve - írják a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleményében.

Vármegyénkben a fiókaszám kiemelkedően magas volt.

A költőpárok adatainak összegzése során összesen 4970 pártól érkeztek információk, amelyek közül 4573 sikeresen nevelt fiókát. A sikeres fészkelés átlagos fiókaszáma fészként 3,21 volt, míg az összes költőpár átlaga 2,94-re rúgott. A fel nem mért területek figyelembevételével a 2024-es költőállomány várható nagysága 5200-5250 párra tehető. Tolna vármegyében 121 költőpár adatait gyűjtötték össze, és a teljes állományt 126 párra becsülik. A sikeresen költő párok száma 113 volt, és a megfigyelők 342 fiókát számláltak a fészkekben, ami azt jelenti, hogy az átlagos fiókaszám az összes párt figyelembe véve tavaly vármegyénkben 2,9-re alakult.

Related posts