A NATO új, többnemzeti kezdeményezést indít, amely célja a tagállamok közötti együttműködés erősítése és a közös védelem fejlesztése. A program keretében a szövetség tagjai közösen dolgoznak majd ki új stratégiákat és megoldásokat, hogy hatékonyabban reag

A NATO legfrissebb közleménye alapján a brüsszeli központban zajló védelmi miniszteri találkozón, ahol ünnepélyes aláírási ceremóniát tartottak, tizenöt szövetséges ország kijelentette elköteleződését aziránt, hogy "hatékonyabb megoldásokat fejlesszen ki" a 150 méter alatti "alacsony szintű" légi fenyegetések kezelésére.

A kezdeményezést Törökország mellett olyan országok is támogatták, mint Belgium, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Lettország, Litvánia, Hollandia, Norvégia, Portugália, Románia, Spanyolország és az Egyesült Királyság.

A Cseh Köztársaság, a 15 szövetségesével együtt, egy új, többnemzeti kezdeményezést indított a "passzív légi felügyelet" terén. E kezdeményezés keretében kiemelt szerepet kap a zajérzékelés, amely elengedhetetlen az aktív légtérellenőrző képességek – mint például a radarok és műholdak – által nem észlelhető fenyegetések azonosításához.

A részt vevő országok az alacsony szintű légi fenyegetések és a passzív légtérellenőrzés terén végzett projekteken keresztül új képességek kifejlesztésére és megszerzésére összpontosítanak. Eközben arra is figyelmet fordítanak, hogy növeljék a nemzeti képességek közötti együttműködés hatékonyságát, mindezt alacsonyabb költségekkel és fokozott operatív előnyökkel párosítva.

"Az ukrajnai háború megmutatta, hogy az olyan technológiák, mint a kisméretű pilóta nélküli légi járművek milyen hatékonyak és veszélyesek lehetnek a konfliktusokban. A Szövetség számára alapvető fontosságú, hogy kihasználja a technológiai fejlődést az elrettentés és a védelem megerősítése érdekében, miközben fokozza a NATO képességét ezen új fenyegetések észlelésére, azonosítására, megfigyelésére és az azokra való reagálásra."- áll a közleményben.

Türkiye és Portugália csatlakozott a 2021-ben indított többnemzeti lőszerraktározási kezdeményezéshez (MAWI), amelynek célja a lőszerkészletek előkészítésének és kezelésének megerősítése és megkönnyítése.

Related posts