Történelmi pillanat érkezett Mark Zuckerbergtől: a Meta bejelentette, hogy megszünteti a "tényellenőrzést", ezzel pedig visszaadja a szólásszabadságot felületeinek használóinak.

A Meta megszünteti a tényellenőrző programot, miközben Zuckerberg a szabad véleménynyilvánítás helyreállítását ígéri a Facebookon és az Instagramon.
Történelmi videóban jelentette be Mark Zuckerberg, hogy a Meta véget vet felületein a "tényellenőrzés" gyakorlatának. A Meta globális ügyekért felelős vezetője, Joel Kaplan a Foxnak megerősítette: a Meta megszünteti tényellenőrző programját és feloldja a szólásszabadságot az elmúlt években korlátozó intézkedéseit, hogy "helyreállítsa a szabad véleménynyilvánítást" a Facebook, az Instagram és a Meta platformjain, elismerve, hogy a jelenlegi tartalommoderációs gyakorlat "túl messzire ment".
"Visszatérünk a gyökerekhez, és a hibák csökkentésére, a politikáink egyszerűsítésére és a szabad véleménynyilvánítás helyreállítására összpontosítunk a platformjainkon" - mondta Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója egy kedd reggel közzétett videóban. "Pontosabban, megszabadulunk a tényellenőrzőktől, és az X-hez hasonló közösségi jegyzetekkel helyettesítjük őket, elsőként az Egyesült Államokban".
A Meta harmadik féltől származó tényellenőrző programját a 2016-os választások következményeként indították el, célja pedig az volt, hogy visszaszorítsa a "félretájékoztatás" terjedését a cég platformjain. A vállalat vezetősége korábban "politikai nyomással" indokolta a kezdeményezést, ugyanakkor beismerték, hogy a rendszer működése "túlzásba vitt" megoldásokat alkalmazott.
"Független, harmadik féltől származó tényellenőrzőkhöz fordultunk" - mondta Kaplan a Fox News Digitalnak adott interjújában. "Világossá vált, hogy túl sok politikai elfogultság van abban, amit a tényellenőrzésre kiválasztanak".
Kaplan a Fox News Digitalnak nyilatkozva kifejtette, hogy a Meta "teljes mértékben megszünteti ezt a gyakorlatot", és egy új, "közösségi jegyzet" rendszerre áll át, amely a korábbi Twitter, most már X platformján alkalmazott megoldásokhoz hasonlóan működik.
"Ahelyett, hogy egy úgynevezett szakértőhöz fordulnánk, inkább a közösségre és a platformon lévő emberekre hagyatkozunk, hogy saját kommentárjukat adhassák ahhoz, amit olvastak" - magyarázta Kaplan, megjegyezve, hogy ha egy megjegyzés "a felhasználók legszélesebb keresztmetszetének" támogatását kapja, akkor az a megjegyzés a tartalomhoz csatolható, hogy mások is láthassák.
"Úgy gondoljuk, hogy ez sokkal jobb megközelítés, mintha úgynevezett szakértőkre hagyatkoznánk, akik a saját elfogultságukat viszik be a programba" - mondta Kaplan.
Kaplan azt is elmondta a Fox News Digitalnak, hogy a Meta változtat néhány saját tartalommoderálási szabályán, különösen azokon, amelyekről úgy érzik, hogy "túlságosan korlátozóak, és nem engednek elég diskurzust az olyan érzékeny témákról, mint a bevándorlás, a transzneműek és a nemek kérdései".
"Biztosítani akarjuk, hogy a diskurzus szabadon, a cenzúrától való félelem nélkül folyhasson a platformon" - mondta Kaplan a Fox News Digitalnak. "Megvan a hatalmunk, hogy megváltoztassuk a szabályokat, és hogy azok jobban támogassák a szabad véleménynyilvánítást. És nem csak a szabályokat változtatjuk meg, hanem azt is, hogy hogyan érvényesítjük a szabályokat."
Kaplan rámutatott, hogy a Meta jelenlegi automatizált rendszerei túl sok tévedést vétenek, és emiatt olyan tartalmakat távolítanak el, amelyek valójában nem sértik a cég irányelveit.
Elmondta, hogy a Meta továbbra is figyelemmel kíséri és moderálja azokat a tartalmakat, amelyek a terrorizmusra, illegális drogokra és a gyermekek szexuális kizsákmányolására vonatkoznak.
A változások időzítése kapcsán Kaplan a Fox News Digitalnak kifejtette, hogy a vállalat előtt most valóságos lehetőség áll a reformra. "Egy új kormányzat érkezik, amely távol áll attól, hogy nyomást gyakoroljon a cégekre a cenzúra érdekében; inkább a szabad véleménynyilvánítás elkötelezett támogatója" - hangsúlyozta Kaplan, a közelgő Trump-kormányzatra utalva. "Ez lehetőséget ad arra, hogy visszatérjünk azokhoz az alapelvekhez, amelyekre Mark a vállalatot megalapította."
Tavaly Mark Zuckerberg írásban fordult a képviselőház igazságügyi bizottságához, ahol kifejtette, hogy nyomás alatt érezte magát a Biden-kormányzat részéről. Különösen a COVID-19-cel kapcsolatos információk kapcsán említette, hogy a szatirikus és humoros tartalmak cenzúrázására is kísérlet történt.
"A helyzet az, hogy amikor a világ más kormányai, amelyek nem rendelkeznek a mi hagyományainkkal vagy az Első Alkotmánykiegészítésünkkel, amikor azt látják, hogy az Egyesült Államok kormánya nyomást gyakorol az amerikai vállalatokra, hogy vegyenek le tartalmakat, akkor ez csak utat nyitott ezeknek a kormányoknak, hogy nagyobb nyomást gyakoroljanak [a saját vállalataikra]" - magyarázta Kaplan. "Úgy gondoljuk, hogy ez egy valódi lehetőség a Trump-kormányzattal való együttműködésre és a szabad véleménynyilvánításért való otthoni [egyesült államokbeli] munkára."
Kaplan azt is elmondta, hogy a Meta "partnerségi lehetőségeket" lát a Trump-kormányzattal, nemcsak a szabad véleménynyilvánítás kérdéseiben, hanem "az amerikai üzleti élet és Amerika technológiai előnyének előmozdításában" is.
"Ezek a kérdések rendkívül lényegesek a Meta és az iparágunk szempontjából" - nyilatkozta Kaplan a Fox News Digitalnak. "Örömmel működünk együtt a Trump-kormánnyal, hogy elősegíthessük ezen célok megvalósítását."
A Meta emellett bejelentette, hogy a jövőben a politikai tartalmakat még inkább személyre szabott módon kívánja kezelni. Ezzel a lépéssel azok a felhasználók, akik szívesen követnek politikai témájú posztokat, könnyebben hozzáférhetnek az őket érdeklő információkhoz.
A Meta bejelentette, hogy a jövőben a végrehajtási tevékenységeit a "törvénytelen és jelentős jogsértések" területére összpontosítja.