A vashiány egyre gyakrabban emlegetett állapot, de sokan nem ismerik fel a kevésbé ismert tüneteit. Íme néhány figyelmeztető jel, amelyek segíthetnek a probléma időben történő észlelésében.

Előfordulhat, hogy a vashiányt laboratóriumi tesztek nélkül nehéz észlelni, de bizonyos tünetek figyelmeztető jelek lehetnek.

A vas kulcsfontosságú ásványi anyag, amely nélkülözhetetlen a szervezet megfelelő működéséhez, mivel biztosítja az oxigén hatékony szállítását a sejtekhez. A vashiány számos egészségügyi problémát idézhet elő, ezért elengedhetetlen, hogy elegendő mennyiségű vas kerüljön a táplálkozásunkba. Mivel a szervezet nem képes önállóan előállítani ezt az esszenciális elemet, fontos, hogy külső forrásokból, például ételekből, juttassuk be. A vas szerepe különösen jelentős a vörösvértestekben, ahol a hemoglobinhoz kapcsolódva szállítja az oxigént, de nemcsak itt található meg, hanem a myoglobinban is, amely az izomsejtek oxigénellátásáért felelős. Ezért a megfelelő táplálkozás, gazdag vasban, elengedhetetlen az egészséges életmódhoz és az optimális testi funkciók fenntartásához.

A vér színét a vas oxidációjának foka határozza meg. Az oxigénben gazdag vér világosabb árnyalatú, míg a szén-dioxidban dús vér sötétvörös tónust ölt. A vas kulcsszerepe azonban nem csupán a színben rejlik, hanem abban, hogy részt vesz a gázok megkötésében és szállításában, így elengedhetetlen az élet fenntartásához. A vasat táplálék útján juttatjuk a szervezetbe, emellett a lebomló vörösvérsejtekből is újrahasznosítja a testünk, hiszen ezek élettartama mindössze 120 nap. Mivel a vas nélkülözhetetlen a vérképzéshez, ennek hiányában a szervezet nem tud elegendő vörösvértestet termelni, ami vashiányos vérszegénységhez vezethet.

A vasat a szervezet, vérzéssel, a bőr hámlásával és a bél nyálkahártya leválásával veszíti. Gyulladás, krónikus vagy daganatos betegségben az immunrendszer nem engedi a vas felszívódását a vékonybélből. A hölgyek a menstruáció miatt nagyobb arányban küzdenek a vashiánnyal, és emiatt a vashiányos vérszegénységgel is. S akkor még nem is beszéltünk a terhességről, amikor magzat fejlődése miatt is megnövekedik "Fe" iránti igény. Hiányában akár komoly gondokkal is számolni kell a magzat fejlődése szempontjából.

A vashiány jelei között a legismertebbek a következők:

Azt azonban már csak kevesen ismerik fel, hogy a betegségre utalhat az is, ha...

A gyengébb oxigén anyagcsere miatt a hajhagymák tönkre mennek - szerencsére a vas mennyiségének helyreállása után a hajhagymák regenerálódnak és a hajhullás is megszűnik.

A heves szívdobogás gyakran jelezheti a vashiányt is, mivel a test ilyenkor igyekszik felgyorsítani a vérkeringést, hogy kompenzálja a csökkent oxigénszállító képességet. Ezzel próbálja biztosítani a szükséges oxigént a sejtek számára, hogy azok megfelelően működhessenek.

A vashiány jelei között szerepelhet az is, ha valaki a torkában gombócot tapasztal, különösen fizikai megterhelés során. Bár ez a tünet érzelmi okokból is előfordulhat, ha a jelenség ismétlődik, célszerű szakemberhez fordulni a pontos diagnózis érdekében.

A vashiány diagnózisának valószínűségét tovább növeli a nyelési nehézség, amely a nyelv vagy a nyelőcső eltéréseivel függ össze. Habár ez a tünet nem a leggyakoribb, mégis időnként megjelenhet.

Bár kétségtelen, hogy a vas több növényben is jelentős mennyiségben megtalálható, ezek mégsem a legjobb választások a bevitelhez. A növényi eredetű vas felszívódása ugyanis sokkal kedvezőtlenebb, mint az állati forrásoké. Például a spenót híres arról, hogy gazdag vasban, de valójában nehezen tudunk belőle annyit fogyasztani, hogy valóban fedezze a szervezetünk szükségleteit.

Ennek köszönhető az is, hogy a vegetáriánusok körében ez a kór sokkal gyakoribb, így számukra a vastabletták szedése gyakran szükséges. Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa elmondta, hogy az állati eredetű vasforrások, mint amilyen a máj és a húsok, sokkal jobb felszívódási aránnyal rendelkeznek, vagyis a jóval kisebb mennyiség fogyasztása is fedezi a szükségleteket.

Ha az említett tünetek bármelyikét észleli, fontos, hogy konzultáljon egy hematológus szakorvossal. Ő alapos laboratóriumi vizsgálatok révén meg tudja állapítani, hogy fennáll-e a betegség. Amennyiben kiderül, hogy vashiányos állapotról van szó, a probléma vaspótlással orvosolható. Sajnos a vashiányt gyakran csak akkor diagnosztizálják, amikor már a következményeként kialakult vérszegénység is megjelenik, így érdemes figyelni az esetleges korai jelekre.

A vashiány, amely akár vérszegénységhez is vezethet, hosszabb távú kezelést igényel, mivel a vérkép helyreállítása után a szervezet vasraktárait is fel kell tölteni. A vashiány hátterében számos tényező állhat, ezért elengedhetetlen, hogy orvosi segítséget kérjünk. Különösen a terhesség ideje alatt, amikor a vasigény megnövekszik, fontos szakember véleményét kikérni. Az orvos meg tudja határozni a szükséges vas mennyiségét, és folyamatosan nyomon követheti a kezelési folyamatot is.

Related posts