VEOL - Dózsa Iskola: Körmöst kaptak, vagy kukoricán térdepeltek A Dózsa Iskola diákjai számára a tanév tele volt emlékezetes pillanatokkal. Az oktatás mellett a szórakozás sem maradt el: volt, aki a körmöst választotta, míg mások a kukoricán térdeplést p
Nyolcvanöt évvel ezelőtt, 1938-ban kezdődött meg a Szent István Elemi Népiskola első tanéve, amelynek örökségét ma a Dózsa iskola viszi tovább. Ez a kerek évforduló különös jelentőséggel bír, hiszen lehetőséget ad arra, hogy megemlékezzünk a múltunkról, és visszatekintsünk az elmúlt évtizedekre: honnan indultunk, és hová jutottunk el azóta. Ezen a különleges esztendőn keresztül lehetőség nyílik arra is, hogy felfedezzük, milyen körülmények között alakult meg a Dózsa iskola, és hogy az akkori diákok milyen taneszközök segítségével sajátították el a tudást.
Diákjaink tudásának bővítése érdekében rendeztük meg a „DÓZSA 85” című játékos műveltségi vetélkedőt. Ezt Kárpátiné Németh Gyöngyi, a Dózsa iskola humán munkaközösségének képviseletében osztotta meg lapunkkal.
Kiderült, osztályonként négyfős csapatok mérték össze tudásukat, kreativitásukat, ügyességüket, a humán munkaközösség pedagógusai 1-1 állomáson várták a versenyzőket. Előzetes feladatként az iskola múltjáról olvastak a résztvevők. A gyógypedagógia eszköz- és módszertárára fűzte fel a minden érzékszervet megmozgató feladatokat Zsuzsa néni és Tünde néni. Virágokat illatukról, tárgyakat tapintás alapján, ízeket, hangokat kellett felismerni. Zsolt bácsi tornaórájának hangját mindenki eltalálta.
A "Dózsa szelleme" izgatottan várta, hogy végre kiszabadítsák Gabi néni varázslatos interaktív szabadulószobájában, ahol a bátor játékosok egy különleges varázsital segítségével szerezhettek erőt a következő kihívásokhoz. Eközben Enikő néni izgalmas kincskereső játéka a diákok iskolatörténeti tudását tette próbára, miközben Horog Zsuzsa néni és Gyula bácsi egy igazi időutazásra invitálták őket, berendezve egy képzeletbeli tantermet a régi iskola szellemében. Az Iskolatörténeti Múzeumban Emese néni és Gyöngyi néni várták a csapatokat, ahol a gyerekek játékos feladatok révén fedezhették fel a régi taneszközöket. A varázsital hatását pedig még inkább fokozta a kezükbe adott gumicukor, ami igazi energialöketet adott a felfedezéshez!
Bencsik Éva néni a könyvtár falára gyönyörű és tartalmas kiállítást készített a "Naplopó" című iskolaújság több, mint 20 évének lapszámaiból, tartalmából. A kiállítás megtekintése után egy totót töltöttek ki a nebulók a látottakról.
Toll, tintásüveg, lúdtollhegy, vonalvezető, írásgyakorlat, zenei élmény, írásbeli táblázat, itatópapír, ceruzapont, nádból készült pálca, számológép... Ezek nem csupán a múlt relikviái, hanem izgalmas felfedezések a mai gyerekek számára, amelyek felkeltik a kíváncsiságukat, mosolyt csalnak az arcukra, és hozzájárulnak tudásuk gazdagításához.
Az iskola 85. évfordulója remek alkalmat kínált arra, hogy a pedagógusok a legkisebbek, az alsó tagozatosok társaságában nosztalgiázzanak a múlt évtizedek felett. E jeles esemény keretében egy izgalmas időutazásra invitálták a diákokat. A másodikosok lelkesen merültek el a lúdtollal való írás rejtelmeiben, és hamar felfedezték, hogy ez az íróeszköz cseppet sem volt olyan könnyű barát. Aki "rendetlenkedett" vagy "engedelmeskedett", az önként választhatta a körmöst, vagy a kukoricán térdepelést, és nem is volt hiány a kíváncsi kis csínytevőkből!