Vírusos sebességgel terjed a TikTok platformján az a videó, amely azt állítja, hogy a papírzacskó hatékony módszer a darazsak távoltartására. De vajon mennyire igaz ez a kijelentés? Érdemes alaposabban megvizsgálni a jelenséget!

Ha még nem jött szembe veled papírzacskós videó, nem Tiktokozol (vagy Facebookozol) eleget. Utánajártunk a darázs elleni védekezés kulisszatitkainak. Szakembert kérdeztünk: valóban ennyire nagyszerű ez az egyszerű megoldás a darazsakkal folytatott tavasztól őszig tartó harcban? Tényleg ennyire hülyék a darazsak?
A Facebook és a TikTok világát elárasztották a videók, amelyekben egy egyszerű barna papírzacskóval próbálnak védekezni a darazsak ellen. A hírek szerint ez a trükk akkor is beválik, amikor más módszerek már csődöt mondtak. Ki ne szeretné legyőzni ezeket a zavaró és potenciálisan veszélyes sárga-fekete rovarokat? De vajon tényleg ennyire egyszerű a dolog? Vagy inkább legyünk óvatosak és ne dőljünk be a trendeknek? Az igazsághoz szakértői véleményekre van szükségünk.
A Kemma.hu utánajárt, megkérdeztük Hancsicsák Renátót arról, mennyit ér a papírzacskó darázs ellen: valóban elég egy újrahasznosított papír zsákot pufókra tömni és kiakasztani az erkélyre darázsriasztónak? Renátó édesapjával, Hancsicsák Józseffel együtt dolgozik kártevőirtással foglalkozó, országos tapasztalattal rendelkező családi vállalkozásukban. Mondhatni, a kisujjában van a szakma, darázsfészket is számolatlanul látott és "semlegesített" már.
Miért okozhat gondot az álfészkek létezése?
- Az álfészkek kereskedelmi forgalomban való elérhetősége egy érdekes megoldás a darazsak elriasztására. A hirdetések gyakran hangsúlyozzák, hogy a darazsak területvédő viselkedése miatt nem építkeznek más fészkek közelében. Azonban fontos megjegyezni, hogy a darazsak nem olyan naivak, mint azt sokan gondolják. Képesek érzékelni, ha egy álfészek – legyen az kifejezetten erre a célra tervezett termék vagy akár egy egyszerű papírzacskó – üres, és ha a bejáratánál nincs mozgás, tehát nincsenek őrző darazsak sem. Ráadásul a feromonok hiánya is árulkodó jel számukra – figyelmeztetett egy tapasztalt szakember a darázsirtás területén, hozzátéve:
Hancsicsák Renátó véleménye szerint sokkal valószínűbb, hogy az álfészekbe költöznek, és saját igényeik szerint alakítják át, vagy ha éppen papírzacskóról van szó, egyszerűen szétrágják és pépesítik az anyagát, hogy aztán darázsfészkük építésére használhassák fel.
- Tény, hogy a darazsak védik a területüket, de tavaly egy idősek otthonánál 38 fészket számoltunk fel, és ezek nem voltak távol egymástól. A darazsakat nem érdekelte a másik fészek, sőt, tudjuk, hogy egyes esetekben élő fészkek össze is kapcsolódhatnak, akár egy királynővel is működhet később a két kolónia. Neves etimológusok is mondják, és a tapasztalat is ezt mutatja, hogy a papírdarazsakat, a hazánkban talán a legagresszívebb német darazsakat vagy a leggyakoribb közönséges darazsakat nem érdekli a közeli fészek.