Wossala Rozina: "Újra kézbe akartam venni az irányítást"

Az életét egyfajta zűrzavarban élte, folyamatosan rohanva, saját szükségleteit és vágyait háttérbe szorítva. A rengeteg munka és a stressz miatt lassan kiégett, mint egy elhanyagolt gyertya. A gasztronómiai szakember számára végül egy váratlan utazás hozta el a megújulást, amely lehetőséget adott számára, hogy újra felfedezze önmagát és a szenvedélyét, ezáltal megtalálva a helyes irányt az életében.

A mindennapok szédítő tempója, a folyamatos stressz és a bennünket hajtó megfelelési kényszer könnyedén arra vezethet, hogy elveszítjük az élet örömeit, sőt, ami talán még szomorúbb, hogy már nem ismerjük fel önmagunkat. Ezt a dilemmát élte meg Wossala Rozina is. "Hat évvel ezelőtt, amikor a vendéglátóipar és a média világában mozogtam, egyszer csak azt vettem észre, hogy valami nagyon nincs rendben az életemben. Nem tudtam pontosan megfogalmazni, mi okozza a feszültséget, de éreztem, hogy a személyiségem egy olyan irányba halad, ami számomra elviselhetetlen. Igazán szerencsés az, aki saját magát képes eljuttatni az önismeret ösvényére; szerintem a legtöbbünknek ez nem megy csupán úgy, egyik pillanatról a másikra."

Kicsit távolabbról kellett szemügyre vennem a helyzetet, hogy világosabban átláthassam a dolgokat.

"Ehhez a kalandhoz tökéletes hátteret biztosított egy nyaralás: végül Közép-Amerikáig jutottam" - osztja meg élményeit Wossala Rozina.

Costa Ricában lenyűgöző, inspiráló személyiségekkel találkozott, akik mély hatással voltak rá. Ez volt az első elvonulása, amelyet később mások követtek, például Peruban. Ezek az utazások során a helyi közösségek tagjaitól rendkívül értékes támogatást kapott, ami segített neki feltárni, mi rejlik a munkamániája és a szüntelen pörgés mögött.

"Ahogy távol kerültem a megszokott, mindennapi életemtől, kezdtem egyre jobban megismerni magam. Nem volt más választásom, magamra kellett figyelnem, és közben ráeszméltem, honnan jött a megfelelési kényszerem. Ahogy egyre több időt töltöttem a szálak felgöngyölítésével, mind több ajtó nyílt meg előttem. Azt éreztem, hogy vissza akarom venni az irányítást az életem felett. A célom az volt, hogy szembe tudjak nézni a saját viselkedési formáimmal, hibáimmal - magyarázza Rozina.

Egy hét nyilvánvalóan nem elegendő ahhoz, hogy az ember elérje a mélyebb felismeréseket. Egy ilyen elvonulás során olyan ismeretlen mélységekbe merülhetünk, ahol feldolgozatlan fájdalmak és gyermekkori traumák rejtőznek, melyekkel eddig nem tudtunk szembenézni. Ez a folyamat nem varázslatos módon történik, hanem egy életen át tartó tanulás és önfelfedezés része.

A kíváncsiság és a bátorság elengedhetetlenek ahhoz, hogy felfedezzük belső világunk rejtélyeit, és szembenézzünk azokkal a hibákkal, amelyeket a saját életünk szövetében ejtettünk. Csak így érthetjük meg igazán, mi zajlik a lelkünk mélyén.

A mai rohanó világban gyakran elfelejtjük, hogy figyeljünk önmagunkra, a belső vágyainkra és igényeinkre. Az elvonulások remek lehetőséget kínálnak arra, hogy újra kapcsolatba lépjünk saját belső világunkkal. Nem szükséges messzire utaznunk ehhez; otthonunkban is megteremthetjük a nyugalom és csend szigetét. Javaslom, hogy kezdetként szervezzünk meg egy tudatos elvonulást, távol a mindennapi rutinunktól. Egy vidéki kis falu ideális helyszín lehet, ahol a megfelelő szakmai irányítással még inkább mélyebbre ásunk önmagunkban – mondja Rozina.

A gasztronómiai szakember hisz abban, hogy sok munkával, tudatossággal képesek vagyunk jobbá válni, és ehhez nem szégyen segítséget kérni. "Másnak is vannak problémái, és nem szabad szégyellni, ha felvállaljunk a sajátunkat. Igaz, hogy a gondjainkat csak saját magunk tudjuk megoldani, de nem egyedül kell ezzel megküzdenünk.

Az elvonulások során a csoport dinamizmusa rendkívüli hatással bír, és a fejlődés folyamatában egy tapasztalt vezető is mellettünk áll, hogy támogasson minket.

"Ő abban is támogat minket, hogy felelősséget vállaljunk a saját életünkért, és ne csupán a berögzült szokások mentén, ösztönösen éljünk. A megoldásokat nem varázslatos csodákban kell keresnünk, hanem egy mély önismereti utazás, akár egy vezetett hétvége formájában, tökéletes alapot nyújthat a bennünket foglalkoztató nehézségek leküzdéséhez. Később már elegendő lehet a természet, a jóga, a légzésterápia, a futás, vagy egy kineziológus, pszichológus, esetleg egy közeli barát támogatása – mindez attól függ, hogy kinek mi válik be a legjobban."

Wossala Rozina véleménye szerint a boldogság kulcsa abban rejlik, hogy képesek legyünk megismerni és elfogadni önmagunkat a saját hibáinkkal és tökéletlenségeinkkel együtt, miközben folyamatosan törekszünk a fejlődésre. "A mai sikerorientált társadalomban szokatlan és sokszor el nem fogadott, hogy valaki nyíltan felvállalja, ő nem tökéletes. Pedig az igazság az, hogy senki sem az, még akkor is, ha a közösségi média világában, ahol sokan irigylésre méltó, 'tökéletes' életet mutatnak be, ez gyakran nem így tűnik."

Related posts